Başlıca Jinekolojik Kanser Türleri Nelerdir?

Başlıca Jinekolojik Kanser Türleri Nelerdir?

Kadın kanseri olarak da bilinen jinekolojik onkoloji türleri arasında fallop tüplerinde meydana gelen tuba uterina gibi birçok örnek bulunmaktadır. Kadınlarda meme kanserinden sonra en sık gözlemlenen kanseri türleri ise şu şekildedir:

 • Rahim Kanseri (Endometrial Kanser): Rahim kanseri jinekolojik onkoloji branşında kadınlarda en sık gözlemlenen kanser türü olarak bilinmektedir. Kadının her regl döneminde rahim, gebe kalınması için uygun bir konuma gelerek kendini kalınlaştırmaktadır. Gebe kalınmaması durumlarında incelerek kalınlığını azaltan rahim, daha sonrasında pul pul dökülmektedir. Rahmin bu kalınlaşan ve incelen kısmına endometrium denilmektedir. Endometrium’da oluşan kanser hücreleri de rahime kanserine neden olmaktadır. Endometrial kanser genellikle ileri yaşlarda görülen bir jinekolojik onkoloji türüdür. Fakat hastanın anormal bir dönemde kanamasının gelmesi durumunda doktoruna başvurması gerekmektedir. Diğer jinekolojik onkoloji türlerinin aksine kanser hücrelerinin başka organlara sıçraması beklenilmeden erken teşhis konulma ihtimali bulunmaktadır. Hastanın gebe kalma gibi bir isteği bulunmaması takdirde rahim alınarak, endometrial kanser tedavisi tamamlanabilmektedir.
 • Rahim Ağzı Kanseri: Genellikle HPV virüsünün serviks yani rahim ağzı bölgesinde üremeye başlamasıyla rahim ağzı kanseri ortaya çıkmaktadır. Fakat rahim ağzı kanserinin tek neden cinsel yolla bulaşan virüsler değildir. Risk faktörleri içinde olan hastalarında rahim ağzı kanserine yakalanma ihtimalleri bulunmaktadır. Günümüzde teşhisi oldukça hızlı bir şekilde konulan jinekolojik onkoloji türü olmaktadır. Tarama yöntemlerinin gelişmesi ve yeni nesil teknolojik metotların tanı koyma tetkiklerinde kullanması ile birlikte rahim ağzı kanserinde kaynaklı ölümlerin sayısında bir düşüş gözlemlenmektedir. Öte yandan serviks kanseri için uygulanan tedavi yöntemleri için hastanın ileride çocuk sahibi olmak isteyip istemeyeceğini göz önünde bulundurması gerekmektedir. Zira erken teşhis konulan hastalarda cerrahi operasyonlar ile rahim ağzında oluşan kanser hücreleri alınabilmektedir. Fakat bu operasyonlar gebe kalmak için büyük bir engel teşkil edebilmektedir.
 • Vulva Kanseri: Vulva kadının dış genital bölgesine verilen tıbbi bir terimdir. Kadının dış genital bölgesinde labium yani dudaklar, vajen, üretra ve klitoris organları bulunmaktadır. Kanser hücrelerinin bu organlarda oluşmaya başlaması ile birlikte vulva kanseri ortaya çıkmaktadır. Vulva kanseri belirtileri arasında ele gelen şişlik veya kitle ön plana çıkmaktadır. Ayrıca tedaviye dirençli kaşıntı ve hassasiyet ile de vulva kanseri belirtileri görülebilmektedir. Her onkoloji türünde olduğu gibi vulva kanserinde erken teşhis hayati önem arz etmektedir. Kanser hücrelerinin uzak ve yakın organlara başta olmak üzere lenf nodlarına sıçraması da ihtimal dahilindedir. Bu yüzden erken teşhis ile vulvadan kanserli hücrelerin temizleneceği bölge küçülmektedir.
 • Yumurtalık Kanseri: Kadınlara biri sağda ve biri solda olmak üzere iki adet yumurtalık bulunur. Overlerin yani yumurtalıkların birinde veya her ikisinde de kanser hücrelerinin üremeye başlaması yumurtalık kanserine neden olmaktadır. Her yaş grubundaki kadının yumurtalık kanserine yakalanma ihtimali bulunmaktadır. Ayrıca over kanseri diğer jinekolojik kanser türlerine kıyasla uzak ve yakın organlara veya lenf nodlarına yayılmaya başlamadığı sürece belirti vermemektedir. Bu yüzden erken teşhis konulması oldukça zor bir jinekolojik kanser türüdür. Üstelik bağırsak ve idrar yolları enfeksiyonu belirtileri ile sıklıkla karıştırıldığı için hastanın ihmal etmesi veya ikinci plana atması durumları da yaşanabilmektedir. Erken teşhis konulma şansının artması için kanser semptomlarına ait belirtileri gösteren ve risk grubunda olan kadınların derhal jinekologları ile iletişim haline geçmeleri gerekmektedir.
 • Vajen Kanseri: Vajen dış genital bölge ile rahim arasındaki bağlatıyı sağlayan boru şeklindeki kasları ifade etmektedir. Bu kasta kanser hücrelerinin oluşmaya başlaması vajen kanserine neden olmaktadır. Vajen kanseri de tıpkı yumurtalık kanseri gibi erken evrede belirti göstermeyebilmektedir. Bu yüzden hastanın kabızlık, vajende ağrı ve cinsel ilişki sırasında kokulu kan gelmesi durumunda jinekoloğu ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Vajen kanseri erken teşhis konulduğu zaman hasta için en uygun tedavi yöntemi belirlenmekte ve umut verici sonuçlar vermektedir. Öte yandan erken teşhis konulmaması ile birlikte vajen kanseri tedavisi hasta için oldukça zorlu geçmektedir. Ayrıca rahime sıçraması durumunda hasta için hayati tehlikeye neden olmaktadır.
Bize Ulaşın

Doçent Dr. Ziya Kalem

  Videolar
  Hasta Yorumları
  Nurettin Mert Gök

  Eşimle beraber aylardır İstanbul'da güvenilir tüp bebek doktoru arıyoruz. Sonunda Ziya Kalem hocam ile tanıştık ve hayatımızın dönüm noktası oldu diyebiliriz. Çok nazik ve anlayışlı bir insana derdimizi anlatmak ve ardından başarılı bir tüp bebek tedavisi süreci geçirmek bizi çok mutlu etti. Doçent Doktor Ziya Kalem'e tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu alanda önerebileceğim doktorların başında Ziya Kalem'in geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  Erkan Çelik

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.

  Dinara Jumaniyazowa

  Doktora ve tüm ekibine teşekkür ederim.Yabanci olmamıza rağmen bizimle güzel ilgilendiler.

  Canan Yıldırım

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye edilir.

  Diğer Tedaviler
  Doğurganlık Testleri

  Gerekli doğurganlık testlerini zamanında yaptırmanız hekime yol gösterici olabilir. Anne olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için doğru ..

  Devamı >
  İlk Randevunuz

  Kısırlık kolay değildir. Stresli, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Ve tedavileri düşünmenin zamanı geldiğinde, bilgi eksikliği halihazırda ..

  Devamı >
  Ne Zaman Doktora Görünmeli?

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki durumlar oldukça tanıdık gelebilir: Doğum kontrolünü durdurdunuz. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye g..

  Devamı >
  Yaş Önemlidir

  Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. Kısırlık sorunu ile uğraşırken yaş en büyük düşmanlarımızdan biri olabilir. Kadınlar aile ku..

  Devamı >
  Kadın Doğum Sözlüğü

  ADEZYON Karın boşluğunda fallop tüplerinde veya rahim içinde skar dokusu bulunabilir. Yumurtanın taşınmasını ve embriyonun rahme yerleşmesini engel..

  Devamı >
  Tüp Bebek Başarısızlığı

  Doğurganlık başarınızı en üst düzeye çıkarmak söz konusu olduğunda, aldığınız bakımın kalitesinden emin olmanız çok önemlidir. Başka bir merkezde ted..

  Devamı >
  Kısırlık

  Rakamlarla ifade edersek tüm kısırlık vakalarının %35’i kadın partnerde, %35’i erkekte, %20’si her iki partnerde ve %10’u “açıklanamayan” olarak kabul..

  Devamı >
  Hamile Kalamıyorum

  Hamile kalma güçlüğünüz olabilir ve hayatınızın bir çok yönünü etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışırken evde yapılan gebelik testinin negatif sonuçlar..

  Devamı >
  PCOS – Polikistik Over Sendromu

  Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. PCOS bir kadının adet döngüsünü sıklıkla etk..

  Devamı >
  IVF Genetik Testleri

  Kısırlık veya tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlarda embriyodaki kromozomal anormallikler nedenlerin ilk sırasında gelmektedir. . Doğal olarak y..

  Devamı >