Doğurganlık Testleri

Doğurganlık Testleri

Gerekli doğurganlık testlerini zamanında yaptırmanız hekime yol gösterici olabilir. Anne olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için doğru bir zemin hazırlarlar.

İkinci bir görüş için kliniğimizi ziyaret ediyorsanız ve  farklı  kliniklerde zaten doğurganlık testi yaptırdıysanız, testi tekrarlamanız istenmeyecektir. Amacımız, düzenli ve stressiz bakım sağlamaktır.

İlk Adım

Tıbbın her alanında olduğu gibi ilk hedef sorunu ortaya çıkarmak ve neden kısırlık yaşıyorsunuz sorusuna cevap vermektir. Bundan sonra ekibimiz, karşılaşabileceğiniz herhangi bir sorunun nedenini belirlemek için tüm test sonuçlarınızı titizlikle yorumlayacaktır.

Doktorlarımız nadir görülen durumları teşhis etme ve tedavi etme konusunda uzmanlaşmıştır, bu nedenle teşhisiniz ister basit ister daha karmaşık olsun sonraki adımlarınızda sizi her zaman desteklemeye hazırız.

Amacımız size en iyi, en gerçekçi tedavi seçeneklerini sunmak ve yalnız olmadığınız ve ebeveyn olma hayalinizi gerçekleştirebileceğiniz umut, bilgi ve güvenle sizi cesaretlendirmektir!

Kadın Doğurganlık Testi

Teşhis testleri tedavi seçeneklerinizi ve doğurganlık başarınızın iç yüzünü anlamaya yardımcı olan önemli bilgiler sağlar. Bu testlerin bir kombinasyonu ve diğer bilgiler, özelleştirilmiş bir tedavi planı geliştirmek için kullanılabilir.

3. Gün Testi

3. gün testi (adet döngünüzün ikinci, üçüncü veya dördüncü gününde gerçekleştirilen), gerekli olan doğurganlık ilaçları ile tedaviye yanıt verme olasılığınız hakkında bize önemli bilgiler sağlar. Üreme sağlığını ve yumurtalık rezervini değerlendirmek için kanınızdaki hormon seviyelerini ölçerler.

Kadın doğurganlığı hormonal denge ile yakından bağlantılıdır. Hormonlar yumurta gelişimini başlatır, uygun yumurtlama zamanına işaret eder ve embriyonun rahme nasıl yerleşeceğini belirler. Hormon testleri için zamanlama önemlidir.  Bu nedenle, kadın doğurganlığını değerlendirmek için öncelikle farklı türde hormonal testlere itimat ediyoruz. Bir dizi farklı hormon doğurganlık sağlığına etki eder, ancak bunlar aynı anda standart bir kan alımıyla denetlenebilir. Bu ‘hepsi bir arada test’ şunları ölçer:

 

 • Yumurtalıkları bir yumurtayı olgunlaştırması için uyaran folikül uyarıcı hormon (FSH)
 • Bir kadının yumurtalık rezervinin büyüklüğünü gösteren AMH (anti Müllerian hormon)
 • Rahim duvarını implantasyona hazırlayan östradiol
 • Yumurtalıklardan yumurta salınımını uyaran lüteinleştirici hormon (LH)

Ultrason Testi

Geleneksel ultrason testleri doktorunuzun yumurtalıklarınızın, rahminizin ve foliküllerinizin sağlığını değerlendirmesine olanak tanır. Transvajinal ultrason yumurtalıklarda küçük foliküller (antral foliküller olarak adlandırılır) görebilir. Normal bir yumurtalığın yumurta arzını doğrulamak için toplam antral folikül sayısı yaklaşık 10 olmalıdır. Ultrason ayrıca yumurtlama döneminde  7 mm veya daha fazla olması gereken rahmin (endometrium) duvarı hakkında bilgi sağlayabilir.

Rahim Filmi (USG)

Rahminizin duvarlarını ve Fallop tüplerini incelemek için HSG adı verilen bir röntgen testi kullanıyoruz. Bu test doktorunuzun aynı anda fallop tüplerinizin açık olup olmadığını görmesine, rahim içinde miyom veya polip olup olmadığını kontrol etmesine ve rahminizin şeklini değerlendirmesine olanak tanır. Teknik uterusa küçük bir kateter yerleştirmeyi ve bir röntgen ekranında görülebilen bir sıvıyı enjekte etmeyi içerir. Tüm işlem 15 dakika sürer ve genellikle yumurtlamadan önce adet döngünüzün 5.-12. günleri arasında gerçekleştirilir.

Sulu Ultrason Testi

Bu basit ultrason testi polipler veya fibroidler gibi anormallikler için uterus boşluğunu inceler. Döngü günlerinin 5– 12 günleri arasında yapılır. Yaklaşık 10 dakika sürer. SIS testi rahmin içinin normal olduğunu belgelemektedir. Rahim içine su yerleştirmek için rahim ağzından (serviks) küçük bir kateter yerleştirilmesini içerir. Su, skar dokusu veya polip gibi yumurta implantasyonunu engelleyebilecek bir problemin varlığını belirlemek için rahmin duvarlarını (rahim gerçekten potansiyel bir boşluktur) ayırmaya yardımcı olur.

Erkek Doğurganlık Testi

Erkek partnerin sperm örneğinin test edilmesi kısırlık uzmanlarımızın onun üreme geçmişi, tıbbi geçmişi ve yaşam tarzı hakkında önemli bilgiler toplamasına olanak tanır. Sperm Analizi testi ile bireyin veya çiftin yaşayabileceği doğurganlık sorunları hakkında değerli bilgiler elde edilebilir.

Sperm Analiz Süreci

Spermi değerlendirmek için bir meni örneği alınmalıdır. Şüphesiz bu süreç birçok erkeği rahatsız edebilir ve bu nedenle evde veya doğurganlık merkezimizdeki özel bir toplama odasında numune örnekleri alınabilir. Evde alınacaksa, spermin canlı kalmasını sağlamak için semen örneği belirli bir süre içinde laboratuvarımıza getirilmelidir.

SEMEN HACMİ

Kaç mililitre meni üretildiğini gösterir. Düşük hacimler, seminal veziküllerde veya prostatta bir tıkanıklık veya işlev bozukluğunu gösterebilir.

SPERM MOTİLİTESİ

Kaç tane hareketli sperm olduğunu gösterir. Bu özellik, fallop tüpünde spermin yumurta ile buluşmasını sağlar. Genel olarak, spermin %50 veya daha fazlası hareketli olmalıdır.

SPERM MORFOLOJİSİ

Spermin gerçek şeklini ifade eder. Değişik kriterlere göre yapılan değerlendirmeler sonucu normal şekilli sperm oranı ne kadar yüksekse sonuca etkisi o derece olumlu olabilir.

SPERM KONSANTRASYONU

Mililitrede kaç milyon sperm üretildiğini gösterir. Daha düşük sayılar, spermin dışarı çıkmasının engellendiğini veya testislerin olması gerektiği gibi sperm üretmediğini gösterebilir.

SEMEN GÖRÜNÜMÜ

Semenin rengi, kanın varlığını veya ilacın yan etkisini gösterebilir.

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Ziya Kalem

  Videolar
  Hasta Yorumları
  Nurettin Mert Gök

  Eşimle beraber aylardır İstanbul'da güvenilir tüp bebek doktoru arıyoruz. Sonunda Ziya Kalem hocam ile tanıştık ve hayatımızın dönüm noktası oldu diyebiliriz. Çok nazik ve anlayışlı bir insana derdimizi anlatmak ve ardından başarılı bir tüp bebek tedavisi süreci geçirmek bizi çok mutlu etti. Doçent Doktor Ziya Kalem'e tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu alanda önerebileceğim doktorların başında Ziya Kalem'in geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  Erkan Çelik

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.

  Dinara Jumaniyazowa

  Doktora ve tüm ekibine teşekkür ederim.Yabanci olmamıza rağmen bizimle güzel ilgilendiler.

  Canan Yıldırım

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye edilir.

  Diğer Tedaviler
  Doğurganlık Testleri

  Gerekli doğurganlık testlerini zamanında yaptırmanız hekime yol gösterici olabilir. Anne olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için doğru ..

  Devamı >
  İlk Randevunuz

  Kısırlık kolay değildir. Stresli, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Ve tedavileri düşünmenin zamanı geldiğinde, bilgi eksikliği halihazırda ..

  Devamı >
  Ne Zaman Doktora Görünmeli?

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki durumlar oldukça tanıdık gelebilir: Doğum kontrolünü durdurdunuz. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye g..

  Devamı >
  Yaş Önemlidir

  Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. Kısırlık sorunu ile uğraşırken yaş en büyük düşmanlarımızdan biri olabilir. Kadınlar aile ku..

  Devamı >
  Kadın Doğum Sözlüğü

  ADEZYON Karın boşluğunda fallop tüplerinde veya rahim içinde skar dokusu bulunabilir. Yumurtanın taşınmasını ve embriyonun rahme yerleşmesini engel..

  Devamı >
  Tüp Bebek Başarısızlığı

  Doğurganlık başarınızı en üst düzeye çıkarmak söz konusu olduğunda, aldığınız bakımın kalitesinden emin olmanız çok önemlidir. Başka bir merkezde ted..

  Devamı >
  Kısırlık

  Rakamlarla ifade edersek tüm kısırlık vakalarının %35’i kadın partnerde, %35’i erkekte, %20’si her iki partnerde ve %10’u “açıklanamayan” olarak kabul..

  Devamı >
  Hamile Kalamıyorum

  Hamile kalma güçlüğünüz olabilir ve hayatınızın bir çok yönünü etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışırken evde yapılan gebelik testinin negatif sonuçlar..

  Devamı >
  PCOS – Polikistik Over Sendromu

  Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. PCOS bir kadının adet döngüsünü sıklıkla etk..

  Devamı >
  IVF Genetik Testleri

  Kısırlık veya tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlarda embriyodaki kromozomal anormallikler nedenlerin ilk sırasında gelmektedir. . Doğal olarak y..

  Devamı >