Endometriozis (Çikolata Kisti)

Endometriozis (Çikolata Kisti)

Endometriozis (Çikolata Kisti Tedavisi)

Günümüzde kadınların yüzde onuna endometriozis ya da halk arasında bilinin ismiyle çikolata kisti teşhisi konulmaktadır. Rahim içinde bulunan endometrium dokusunun rahim boşluğu dışında toplanması ve birikmesi ile oluşan kistlere endometriozis denilmektedir.

Kistin renginin çikolata rengine benzemesinden dolayı çikolata kisti diye adlandırılan endometriozis birçok kadın hastalıklarına neden olabilmektedir. Bu kadın hastalıklarının başında ise kadının gebe kalamaması durumu gelmektedir.

Endometriozis (Çikolata Kisti) Nedir?

Rahim yumurtanın döllendikten sonra büyüyebilmesi için yeterli alan hazırlamaktadır. Bu sırada ise endometrium adı verilen dokular kadının regl döneminde pul pul dökülmektedir. Vücuttan atılan bu dokuların rahim dışında başka bir yere tutunması ve o bölgede gelişim göstermesi ile kitle oluşur. Oluşan bu kitleye endometriozis denilmektedir.

Endometrium dokusunun rahim dışında başlıca tutunduğu yerler fallop tüpleri, yumurtalıklar, karnın alt bölgesi, bağırsak ve idrar torbası olmaktadır. Bu bölgelerde dokuyu dışarıya atabilecek bir fonksiyon olmadığı için kişide şiddetli ağrılara neden olmaktadır.

çikolata kisti tedavisi

Çikolata Kisti

Endometriozis (Çikolata Kisti) Nedenleri Nelerdir?

Çikolata kistinin neden oluştuğu hala bilinmemektedir. Öte yandan genetik yatkınlık kişide endometriozis oluşmasında büyük bir etken olabilmektedir. Aile öyküsünde çikolata kisti olan kişilerde de endometriozis teşhisi konulma oranı yüksektir.

Genetik yatkınlık haricinde kişinin bağışıklık sisteminin zayıf olması, sezaryen doğum, retrograd adet kanaması ve hormon değerlerindeki dengesizlik ile hücrelerin endometrium hücrelerine dönüşmesi gibi nedenler de çikolata kistine sebep olmaktadır.

Bazı hastalar da ise hiçbir belirti göstermemektedir. Bu durumlarda hastaya endometriozis teşhisi rutin kontroller sırasında şans eseri konulmaktadır. Fakat belirti göstermemesi demek kişide hiçbir sağlık sorununa neden olmayacağı anlamına gelmemektedir. Fallop tüplerinde endometirum dokusunun birikmesi ile kadının gebe kalması imkansız hale gelmektedir.

Ayrıca çikolata kisti büyüyebilen ve başka organlara yayılabilen kistlerdir. Bu yüzden endometriozis teşhisinin en erken zamanda konulması ve tedavinin uygulanması gerekmektedir. Aksi takdirde, kişide daha ciddi sağlık sorunları gözlemlenebilmektedir.

Endometriozis (Çikolata Kisti) Belirtileri Nelerdir?

* Bazı hastalarda hiçbir belirti göstermemesine rağmen belli başlı belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır:
* Ağrılı regl dönemi
* Regl döneminde anormal düzeyde kanama
* Yorgunluk, mide bulantısı, halsizlik
* Kabızlık ve şişkinlik
* Cinsel ilişki sırasında ve sonrasında ağrı
* Kısırlık

Çikolata kisti belirtileri her kadında farklı şekilde seyretmektedir. Bütün kadınlar bu belirtilerin hepsini görmek zorunda değildir.

Endometriozis (Çikolata Kisti) Teşhisi Nasıl Konulur?

Çoğu kadında endometriozis kadının rutin jinekolojik kontrolü sırasında bulunmaktadır. Bu durumda uzman hekimler hastanın tıbbi özgeçmişini ve aile öyküsünü araştırmaktadırlar. Ultrason yardımıyla rahim ve yumurtalık gibi endometrium dokusunun tutunabileceği organlar görüntülenmektedir.

Manyetik rezonans (MR) ile de çikolata kistinin boyutu, yerleştiği bölge ve yayılma durumunun olup olmadığı kontrol edilmektedir. Ayrıca kişi regl dönemlerindeki düzensizliklerini ve kanama miktarındaki değişiklikleri dikkatli bir şekilde takip etmelidir. Olası bir değişiklikte en erken zamanda jinekoloğu ile iletişime geçmelidir.

Endometriozis (Çikolata Kisti) Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Her ne kadar teşhisi zor olsa da endometriozis, tedavisi olan bir kadın hastalığıdır. Erken teşhis edilen endometriozis, hasta için belirlenen en uygun tedavi yöntemi ile kişiye daha fazla zarar vermeden çözülebilmektedir.

Hasta için en uygun endometriozis tedavi yönteminin belirlenmesinde hastanın yaşı, gebe kalma isteğinin olup olmaması ve çikolata kisti boyutu oldukça etkili bir rol oynamaktadır. ^5 yaşın altındaki hastalarda ilaç tedavisi ile endometriozis büyümesi durdurulmaya çalışılmaktadır. Doğum kontrol hapı endometriozis için tercih edilen ilaçlı tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Öte yandan kistin boyutunun büyük olması ve diğer organlara yayılmaya başlaması ile cerrahi operasyonlara başvurulmaktadır. Cerrahi operasyonlar arasında öncelikli olarak laparoskopiye başvurulur. Laparoskopi ile endometrium dokusunun tutunduğu bölgedeki tüm kistler çıkartılır. Ameliyat sonrası ilaç tedavisi ile yeniden çikolata kisti oluşması durumu engellenmeye çalışılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Çikolata kistleri hızlı büyür mü?

Çikolata kisti oldukça hızlı büyür. Bu yüzden hastaya erken teşhis konulması ve uygun tedavi yöntemi ile çikolata kistinin temizlenmesi gerekmektedir.

Çikolata kisti tedaviden sonra tekrar oluşur mu?

İlaç veya cerrahi operasyonlar ile endometrium dokusunun tutunduğu bölgedeki kistler temizlenir. Fakat bu tedavi yöntemleri hastada bir daha çikolata kisti oluşmayacağı anlamına gelmektedir.

Kaç santimetreden sonra çikolata kisti tehlikeli hale gelir?

Çikolata kisti birçok kadında belirti göstermemektedir. Öte yandan 1 cm ile 15 cm arasında olan her çikolata kisti kadında şiddetli ağrıya ve kanamaya neden olmaktadır. Bu yüzden vücuttan en erken zamanda alınması gerekmektedir.

Çikolata kisti kendiliğinden kaybolur mu?

Çok küçük boyutlarda olan çikolata kisti bazı hastalarda kendiliğinden kaybolabilmektedir. Öte yandan bu çok nadir gözlemlenen bir durumdur.

Çikolata kisti kanser hücresine dönüşür mü?

Çikolata kisti kişinin kanındaki CA 125 ve CA 19.9 gibi tümör belirteçlerini yükseltebilir. Öte yandan bu hastanın kanser olduğu anlamına gelmemektedir. Bu durumun gözlemlendiği hastaların düzenli olarak kan tahlili yaptırmaları ve rutin olarak çikolata kisitinin boyutunu kontrol ettirmeleri gerekmektedir.
Bize Ulaşın

Doçent Dr. Ziya Kalem

  Videolar
  Hasta Yorumları
  Nurettin Mert Gök

  Eşimle beraber aylardır İstanbul'da güvenilir tüp bebek doktoru arıyoruz. Sonunda Ziya Kalem hocam ile tanıştık ve hayatımızın dönüm noktası oldu diyebiliriz. Çok nazik ve anlayışlı bir insana derdimizi anlatmak ve ardından başarılı bir tüp bebek tedavisi süreci geçirmek bizi çok mutlu etti. Doçent Doktor Ziya Kalem'e tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu alanda önerebileceğim doktorların başında Ziya Kalem'in geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  Erkan Çelik

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.

  Dinara Jumaniyazowa

  Doktora ve tüm ekibine teşekkür ederim.Yabanci olmamıza rağmen bizimle güzel ilgilendiler.

  Canan Yıldırım

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye edilir.

  Diğer Tedaviler
  Doğurganlık Testleri

  Gerekli doğurganlık testlerini zamanında yaptırmanız hekime yol gösterici olabilir. Anne olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için doğru ..

  Devamı >
  İlk Randevunuz

  Kısırlık kolay değildir. Stresli, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Ve tedavileri düşünmenin zamanı geldiğinde, bilgi eksikliği halihazırda ..

  Devamı >
  Ne Zaman Doktora Görünmeli?

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki durumlar oldukça tanıdık gelebilir: Doğum kontrolünü durdurdunuz. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye g..

  Devamı >
  Yaş Önemlidir

  Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. Kısırlık sorunu ile uğraşırken yaş en büyük düşmanlarımızdan biri olabilir. Kadınlar aile ku..

  Devamı >
  Kadın Doğum Sözlüğü

  ADEZYON Karın boşluğunda fallop tüplerinde veya rahim içinde skar dokusu bulunabilir. Yumurtanın taşınmasını ve embriyonun rahme yerleşmesini engel..

  Devamı >
  Tüp Bebek Başarısızlığı

  Doğurganlık başarınızı en üst düzeye çıkarmak söz konusu olduğunda, aldığınız bakımın kalitesinden emin olmanız çok önemlidir. Başka bir merkezde ted..

  Devamı >
  Kısırlık

  Rakamlarla ifade edersek tüm kısırlık vakalarının %35’i kadın partnerde, %35’i erkekte, %20’si her iki partnerde ve %10’u “açıklanamayan” olarak kabul..

  Devamı >
  Hamile Kalamıyorum

  Hamile kalma güçlüğünüz olabilir ve hayatınızın bir çok yönünü etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışırken evde yapılan gebelik testinin negatif sonuçlar..

  Devamı >
  PCOS – Polikistik Over Sendromu

  Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. PCOS bir kadının adet döngüsünü sıklıkla etk..

  Devamı >
  IVF Genetik Testleri

  Kısırlık veya tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlarda embriyodaki kromozomal anormallikler nedenlerin ilk sırasında gelmektedir. . Doğal olarak y..

  Devamı >