Era Testi

Era Testi

ERA Testi

Tüp bebek tedavisi laboratuvar ortamında döllendirilmiş yumurta ve sperm hücrelerinin bölünmesinden oluşan embriyonun anne rahmine yerleştirilmesi ile gerçekleşmektedir. Fakat bazı hastalarda tüp bebek tedavisi başarısız sonuçlanmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise embriyonun rahimde bir sebepten dolayı tututanamaması yani başarısız implantasyon olmaktadır. Jinekologlar başarısız implantasyonunun nedenini araştırırken ilk önce rahimden kaynaklı bir rahatsızlığın olup olmadığını kontrol etmektedir.

Eğer rahim odaklı yapılan tetkiklerin sonucu pozitif yani rahimde embriyoyu tutmasına engel bir rahatsızlık gözlemlenmemiş ise başarısız implamantasyonun nedenleri arasında embriyo transfer gününün uygunluğu kontrol edilmektedir. Bir diğer ifadeyle, başarısız implantasyon sonucu tüp bebek tedavi yöntemlerinin işlevsiz kalmasının bir diğer nedeni embriyoyu rahime yerleştirme işleminin yanlış günde yapılması olmaktadır.

Önceden kullanılan embriyo transfer uygulamaları ile hangi günde başarılı implantasyon sonucunun alındığı bilinmemekteydi. Fakat günümüzdeki tıbbi teknolojik mucizeler ile rahim ile embriyo arasındaki uyumun hangi günde kurulabileceği hesaplanmakta ve dolayısıyla tüp bebek tedavisi sonucu hasta gebe kalabilmektedir. Bu gelişen yeni nesil metotlar arasında ERA testi yer almaktadır. ERA testi ile birlikte tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin olumsuz veya hayal kırıklığı yaratacak sonuçlar ile karşılaşma oranı minimum düzeye inmektedir.

ERA Testi Nasıl Yapılır?

ERA testi yaptırmak isteyen anne adaylarının en sık merak ettiği sorunlardan bir tanesi de ERA testinin nasıl yapıldığı ile ilgilidir. ERA testi rahmin iç yapısından yani endometriumdan alınan küçük dokunun içindeki genlerin incelenmesi ile gerçekleşen bir işlemdir. Endometrium rahmin iç yüzeyini kaplayan ve her adet döneminde olası bir gebelik ihtimaline karşı bir tabakasını dökeren embriyonun tutunması için yer hazırlayan bir yapıdır.

Endometriumdan alınan bu küçük doku ile içerisinde bulunan 200’den fazla genin aktivitesi laboratuvar ortamında incelenmektedir. Çünkü bu genlerin aktif olması embriyonun tutunması yani başaralı implantasyon işleminin gerçekleşmesi için oldukça önem arz etmektedir. Bir diğer ifadeyle, bu genlerin aktif olması, rahmin embriyoyu kabul etme potansiyelini arttırmaktadır.

Laboratuvar ortamında incelenen bu genlerin sonucu aynı zamanda embriyo transferinin hangi günde gerçekleşmesinin uygun olduğunu da söylemektedir. ERA testinin sonuçları laboratuvardan gelen incelemeler doğrultusunda rahim iç yüzeyinin alıcı veya alıcı olmamasını açıklamaktadır. Alıcı olması durumunda embriyo transfer süreci gerçekleştirilmektedir. Alıcı olunmaması durumunda ise embriyo dondurularak bir daha yapılacak olan ERA testine kadar saklanmakta olup herhangi bir transfer yapılmamaktadır.

ERA Testi Sonrasında Oluşabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

ERA testi uygulanan hastaların en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de komplikasyon oluşma ihtimalinin olup olmaması ile ilgilidir. ERA testi çok kısa bir sürede yapılan ve herhangi bir anesteziye ihtiyaç duyulmayan bir işlemdir. Bu yüzden hastada herhangi bir komplikasyon oluşması oldukça düşük bir ihtimaldir.

ERA testi sonrasında hasta günlük yaşamına dönebilmektedir. Öte yandan biyopsi yapılan bir patolojik işlem olduğu için hasta da daha sonrasında kanama gelebilmektedir. Bu kanamalar hastanın endişelenmesine neden olacak düzeyde gelmemektedir. Bir diğer ifadeyle, ERA testi sonrasında hasta da leke şeklinde kanamalar gelebilmektedir.

ERA Testi Kimlere Uygulanmalıdır?

Tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteyen her anne adayı başarılı bir implantasyon ile gebe kalmak için ERA testi işlemlerine başvurabilmektedir. Öte yandan tekrarlayan başarısız tüp bebek tedavisi sonuçları ile karşılaşan hastaların ERA testi işlemlerine başvurması daha çok önerilmektedir.

ERA testi yaptırılmadan önce bir veya iki kere tüp bebek tedavisi yöntemlerine başvurulması gerekmektedir. İlk başarısız implantasyon sonrasında ise çiftler detaylı bir şekilde incelenmelidir. Böylece sperm ve yumurta hücrelerinin kalitesinin yanı sıra anne ve baba adaylarında oluşabilecek üreme sistemi rahatsızlıkları da incelenmelidir. Yapılan tüm tetkiklerin pozitif çıkması durumunda ise çiftler ERA testine başvurabilirler.

Başarısız implamantasyon sonrası rahim içinin embriyoyu tutmak için yer hazırlaması oldukça kısa bir zaman dilimine gelmektedir. Bu yüzden anne adayının yumurtlama döneminden sonraki 6 ile 20 gün içerisinde ERA testi uygulanabilmektedir. Böylece bir sonraki implamantasyon için endometriumun yeterli kalınlığa ulaşmış olup olmaması ve genlerin aktivitesi incelenir; hastaya embriyo transfer işlemi için yeni bir gün verilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Era Testinin Fiyatı Ne Kadar?

Sağlık bakanlığının yönetmeliği gereği web sitemiz üzerinde ERA testi fiyat bilgisini paylaşamıyoruz. ERA testi hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilir veya 0534 450 00 43 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

ERA Testi Sonucunda İzlenecek Yol Nedir?

Eğer sonuç olumlu gelirse elde edilen embriyonun transferi hastanın o adet döngüsü içerisinde yapılır. Eğer test sonucunda implantasyon penceresi zamanının değiştiği ortaya çıkarsa, ikinci bir test yapılarak yeni implantasyon penceresinin zamanı belirlenir. Böylece embriyo transferinin yapılması gereken doğru zaman belirlenerek embriyonun tutunabilmesi için en iyi zamanlama yakalanır.
Bize Ulaşın

Doçent Dr. Ziya Kalem

  Videolar
  Hasta Yorumları
  Nurettin Mert Gök

  Eşimle beraber aylardır İstanbul'da güvenilir tüp bebek doktoru arıyoruz. Sonunda Ziya Kalem hocam ile tanıştık ve hayatımızın dönüm noktası oldu diyebiliriz. Çok nazik ve anlayışlı bir insana derdimizi anlatmak ve ardından başarılı bir tüp bebek tedavisi süreci geçirmek bizi çok mutlu etti. Doçent Doktor Ziya Kalem'e tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu alanda önerebileceğim doktorların başında Ziya Kalem'in geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  Erkan Çelik

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.

  Dinara Jumaniyazowa

  Doktora ve tüm ekibine teşekkür ederim.Yabanci olmamıza rağmen bizimle güzel ilgilendiler.

  Canan Yıldırım

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye edilir.

  Diğer Tedaviler
  Doğurganlık Testleri

  Gerekli doğurganlık testlerini zamanında yaptırmanız hekime yol gösterici olabilir. Anne olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için doğru ..

  Devamı >
  İlk Randevunuz

  Kısırlık kolay değildir. Stresli, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Ve tedavileri düşünmenin zamanı geldiğinde, bilgi eksikliği halihazırda ..

  Devamı >
  Ne Zaman Doktora Görünmeli?

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki durumlar oldukça tanıdık gelebilir: Doğum kontrolünü durdurdunuz. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye g..

  Devamı >
  Yaş Önemlidir

  Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. Kısırlık sorunu ile uğraşırken yaş en büyük düşmanlarımızdan biri olabilir. Kadınlar aile ku..

  Devamı >
  Kadın Doğum Sözlüğü

  ADEZYON Karın boşluğunda fallop tüplerinde veya rahim içinde skar dokusu bulunabilir. Yumurtanın taşınmasını ve embriyonun rahme yerleşmesini engel..

  Devamı >
  Tüp Bebek Başarısızlığı

  Doğurganlık başarınızı en üst düzeye çıkarmak söz konusu olduğunda, aldığınız bakımın kalitesinden emin olmanız çok önemlidir. Başka bir merkezde ted..

  Devamı >
  Kısırlık

  Rakamlarla ifade edersek tüm kısırlık vakalarının %35’i kadın partnerde, %35’i erkekte, %20’si her iki partnerde ve %10’u “açıklanamayan” olarak kabul..

  Devamı >
  Hamile Kalamıyorum

  Hamile kalma güçlüğünüz olabilir ve hayatınızın bir çok yönünü etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışırken evde yapılan gebelik testinin negatif sonuçlar..

  Devamı >
  PCOS – Polikistik Over Sendromu

  Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. PCOS bir kadının adet döngüsünü sıklıkla etk..

  Devamı >
  IVF Genetik Testleri

  Kısırlık veya tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlarda embriyodaki kromozomal anormallikler nedenlerin ilk sırasında gelmektedir. . Doğal olarak y..

  Devamı >