Gebelik Döneminde Annede Çıkabilecek Rahatsızlıklar Nelerdir?

Gebelik Döneminde Annede Çıkabilecek Rahatsızlıklar Nelerdir?

Bazı anne adaylarında daha öncesinde olmamasına rağmene gebelik sırasında bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu sağlık sorunlarının başında ise şeker, hipertansiyon ve kolestaz gelmektedir.

Gestasyonel Diyabet: Diğer şeker hastalığı türlerinde olduğu gibi gebelik sırasında vücudun insülin direncinin bozulmasından kaynaklanmaktadır. Rutin tarama testleri ve diyabet tetkikleri ile tanısı konulabilmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenme ile perhiz yaparak ve bebeğin sağlık durumunu riske atacak spor aktiviteleri yerine anne adayını çok yormayan egzersizler yaparak gebelikte oluşan şeker hastalığı kontrol altına alınabilmektedir.

Gebelikte Hipertansiyon: Gebeliğin 20.haftasından itibaren kan basıncın yükselmesi ve idrarda protein artışının olması gebelikte hipertansiyon rahatsızlığına neden olmaktadır. Kan tahlilleri, fetal ultrason ve idrardaki protein seviyesinin kontrolü gibi tetkikler ile teşhisi konulmaktadır. Gebelikte hipertansiyon rahatsızlığının tek tedavisi ise doğum yapmaktır. Öte yandan doğuma kadar hekimler anneye rahatlatıcı ilaçlar verebilmektedir.

Gebelikte Kolestazı: Özellik üçüncü trimester döneminde anne adaylarında el ve ayaklarda önlenemez kaşıntıya neden olan kolestaz, anne için çok az tehlike ifade etse de bebek için oldukça zararlıdır. Kan testleri ve ultrason ile annenin karaciğerinin kontrolü yapıldıktan sonra kolestaz teşhisi konulmaktadır. Gebelikte kolestazı tedavisi ise rahatlatıcı kaşıntı kremleri kullanılmaktadır. Öte yandan annenin karaciğerindeki anormalliklerden dolayı ortaya çıkan kolestaz, bebeğin sağlığını olumsuz etkilediği için düzenli olarak bebeğin sağlığının kontrol edilmesi gerekmektedir

 

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Ziya Kalem

  [cf7sr-simple-recaptcha]
  Videolar
  Hasta Yorumları
  Nurettin Mert Gök

  Eşimle beraber aylardır İstanbul'da güvenilir tüp bebek doktoru arıyoruz. Sonunda Ziya Kalem hocam ile tanıştık ve hayatımızın dönüm noktası oldu diyebiliriz. Çok nazik ve anlayışlı bir insana derdimizi anlatmak ve ardından başarılı bir tüp bebek tedavisi süreci geçirmek bizi çok mutlu etti. Doçent Doktor Ziya Kalem'e tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu alanda önerebileceğim doktorların başında Ziya Kalem'in geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  Erkan Çelik

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.

  Dinara Jumaniyazowa

  Doktora ve tüm ekibine teşekkür ederim.Yabanci olmamıza rağmen bizimle güzel ilgilendiler.

  Canan Yıldırım

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye edilir.

  Diğer Tedaviler
  Doğurganlık Testleri

  Gerekli doğurganlık testlerini zamanında yaptırmanız hekime yol gösterici olabilir. Anne olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için doğru ..

  Devamı >
  İlk Randevunuz

  Kısırlık kolay değildir. Stresli, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Ve tedavileri düşünmenin zamanı geldiğinde, bilgi eksikliği halihazırda ..

  Devamı >
  Ne Zaman Doktora Görünmeli?

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki durumlar oldukça tanıdık gelebilir: Doğum kontrolünü durdurdunuz. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye g..

  Devamı >
  Yaş Önemlidir

  Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. Kısırlık sorunu ile uğraşırken yaş en büyük düşmanlarımızdan biri olabilir. Kadınlar aile ku..

  Devamı >
  Kadın Doğum Sözlüğü

  ADEZYON Karın boşluğunda fallop tüplerinde veya rahim içinde skar dokusu bulunabilir. Yumurtanın taşınmasını ve embriyonun rahme yerleşmesini engel..

  Devamı >
  Tüp Bebek Başarısızlığı

  Doğurganlık başarınızı en üst düzeye çıkarmak söz konusu olduğunda, aldığınız bakımın kalitesinden emin olmanız çok önemlidir. Başka bir merkezde ted..

  Devamı >
  Kısırlık

  Rakamlarla ifade edersek tüm kısırlık vakalarının %35’i kadın partnerde, %35’i erkekte, %20’si her iki partnerde ve %10’u “açıklanamayan” olarak kabul..

  Devamı >
  Hamile Kalamıyorum

  Hamile kalma güçlüğünüz olabilir ve hayatınızın bir çok yönünü etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışırken evde yapılan gebelik testinin negatif sonuçlar..

  Devamı >
  PCOS – Polikistik Over Sendromu

  Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. PCOS bir kadının adet döngüsünü sıklıkla etk..

  Devamı >
  IVF Genetik Testleri

  Kısırlık veya tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlarda embriyodaki kromozomal anormallikler nedenlerin ilk sırasında gelmektedir. . Doğal olarak y..

  Devamı >