Gebelikte Şeker & Hipertansiyon

Gebelikte Şeker & Hipertansiyon

Gebelikte Şeker

Gestasyonel diyabet ile bilinen gebelikte şeker hastalığı tıpkı diğer diyabet hastalığı türlerinde olduğu gibi anne adayının vücudunda toplanan şeker miktarını etkilemekte ve bebekte bazı komplikasyonların oluşmasına neden olabilmektedir.

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların özellikle gebe kalmadan önce kan seviyesindeki şeker miktarını kontrol ettirmeleri gerekmektedir. Gebelik sürecinde çıkan şeker hastalığının ise nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte gestasyonel taramalar ile teşhisi kolayca konulabilmektedir.

Anne adayı için uygun görülen tedavi yöntemleri, şeker perhizi içeren diyetler ve egzersizler ile sağlıklı bir gebelik süreci geçirilmesi mümkündür. Ayrıca anne adayının düzenli olarak şeker kontrolü de yaptırması gerekmektedir.

Gebelikte Hipertansiyon

Gebeliğin 20.haftasından itibaren annenin kan basıncındaki yükselmeler ve idrarda protein tespitinin yapılması hipertansiyon belirtisi olmaktadır. Gebelikte hipertansiyon oluşumunun nedenleri arasında rahime yeterli miktarda kanın gitmemesi, annenin bağışıklık sisteminin düşük olması, kan taşıyan damarların hasar görmesi ile yetersiz ve düzensiz beslenme yer almaktadır.

Günümüzde gebelikte oluşan hipertansiyon tek tedavi yöntemi doğumdur. Hipertansiyon teşhisi konulan annelerin 20.haftadan itibaren düzenli olarak doktorlarını ziyaret etmeleri ve fetal ultrason ile bebeğin gelişimini kontrol ettirmeleri gerekmektedir. Kan pıhtılaşmasının kontrolü için yapılan kan tahlilleri ve 24 saat boyunca bekletilen idrardaki protein kontrolünün yapılması da preeklampsinin yani hipertansiyonun şiddetini belirlemektedir.

Normal hipertansiyon türlerinin aksine gebelikte oluşan preeklampsinin doğal yollardan tedavisi bulunmamaktadır. Bir diğer ifadeyle, egzersiz ve sporla hareketin artırılması veya tuz perhizi içeren diyetlerin takip edilmesi gebelikteki hipertansiyon için etkili tedavi yöntemler arasında yer almamaktadır. Bu yüzden anne adayı düzenli olarak doktorunu ziyaret ederek gerekli tahliler ile hem kendinin hem de bebeğin sağlık durumunu kontrol ettirmelidir.

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Ziya Kalem

  Videolar
  Hasta Yorumları
  Nurettin Mert Gök

  Eşimle beraber aylardır İstanbul'da güvenilir tüp bebek doktoru arıyoruz. Sonunda Ziya Kalem hocam ile tanıştık ve hayatımızın dönüm noktası oldu diyebiliriz. Çok nazik ve anlayışlı bir insana derdimizi anlatmak ve ardından başarılı bir tüp bebek tedavisi süreci geçirmek bizi çok mutlu etti. Doçent Doktor Ziya Kalem'e tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu alanda önerebileceğim doktorların başında Ziya Kalem'in geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  Erkan Çelik

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.

  Dinara Jumaniyazowa

  Doktora ve tüm ekibine teşekkür ederim.Yabanci olmamıza rağmen bizimle güzel ilgilendiler.

  Canan Yıldırım

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye edilir.

  Diğer Tedaviler
  Doğurganlık Testleri

  Gerekli doğurganlık testlerini zamanında yaptırmanız hekime yol gösterici olabilir. Anne olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için doğru ..

  Devamı >
  İlk Randevunuz

  Kısırlık kolay değildir. Stresli, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Ve tedavileri düşünmenin zamanı geldiğinde, bilgi eksikliği halihazırda ..

  Devamı >
  Ne Zaman Doktora Görünmeli?

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki durumlar oldukça tanıdık gelebilir: Doğum kontrolünü durdurdunuz. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye g..

  Devamı >
  Yaş Önemlidir

  Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. Kısırlık sorunu ile uğraşırken yaş en büyük düşmanlarımızdan biri olabilir. Kadınlar aile ku..

  Devamı >
  Kadın Doğum Sözlüğü

  ADEZYON Karın boşluğunda fallop tüplerinde veya rahim içinde skar dokusu bulunabilir. Yumurtanın taşınmasını ve embriyonun rahme yerleşmesini engel..

  Devamı >
  Tüp Bebek Başarısızlığı

  Doğurganlık başarınızı en üst düzeye çıkarmak söz konusu olduğunda, aldığınız bakımın kalitesinden emin olmanız çok önemlidir. Başka bir merkezde ted..

  Devamı >
  Kısırlık

  Rakamlarla ifade edersek tüm kısırlık vakalarının %35’i kadın partnerde, %35’i erkekte, %20’si her iki partnerde ve %10’u “açıklanamayan” olarak kabul..

  Devamı >
  Hamile Kalamıyorum

  Hamile kalma güçlüğünüz olabilir ve hayatınızın bir çok yönünü etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışırken evde yapılan gebelik testinin negatif sonuçlar..

  Devamı >
  PCOS – Polikistik Over Sendromu

  Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. PCOS bir kadının adet döngüsünü sıklıkla etk..

  Devamı >
  IVF Genetik Testleri

  Kısırlık veya tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlarda embriyodaki kromozomal anormallikler nedenlerin ilk sırasında gelmektedir. . Doğal olarak y..

  Devamı >