Gebelikten Korunma Yöntemleri

Gebelikten Korunma Yöntemleri

Doğum kontrol yöntemleri istenmeyen gebelikleri engellemekte kullanılmakla birlikte %100 bir koruma sağlamadığını ve her zaman %1 ihtimal bile olsa gebe kalmanın gerçekleşebileceğini hatırlatmak gerekir.

Gebelikten korunma yöntemlerinin başında doğum kontrol hapları gelmektedir. Doğum kontrol hapları düzenli olarak kullanıldığında oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Doğum kontrol hapları ile yumurtalıkların hücre üretmesi engellenmiş olur. Ayrıca spermin yumurtalığa ulaşmasını engellemek için rahim içindeki salgıları da kalınlaştırmaktır. Doğum kontrol hapları günümüzde birçok jinekolojik sağlık sorunu için tedavi yöntemi olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca regl dönemlerini düzenlemeye de yardımcı olmaktadır.

Bir diğer yaygın korunma yöntemleri arasında kondom kullanımı gelmektedir. Erkek üreme organının erekte olması sırasında kauçuktan yapılmış bir kılıfın takılması ile spermin yumurtalığa ulaşması engellemektedir. Kondom kullanımı ile birçok cinsel yolla bulaşan hastalığın önüne de geçilmektedir.

Kondomun yırtılması ve cinsel ilişki sırasında oluşabilecek bir sorunun meydana gelmesinde ise ağırlık olarak ertesi gün hapı kullanılmaktadır. Cinsel ilişki sonrasında ilk 72 saat içerisinde alınması gereken ertesi gün hapı ile istenmeyen gebeliklerin önüne geçilmektedir. Ertesi gün haplarının düşük yaptırıcı gibi bir etkisi olmadığı için gebelik gerçekleştikten sonra kullanılması bir şey ifade etmemektedir.

Diğer korunma yöntemleri arasında ise spiral taktırmak, kadının tüplerinin bağlanması, sperm öldüren kimyasal maddelerin kullanımı, yumurtlamaya engel olan mini hapların kullanımı veya iğneleme yöntemi ve rahim haznesine yerleştirilen diyafram yer almaktadır.

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Ziya Kalem

  [cf7sr-simple-recaptcha]
  Videolar
  Hasta Yorumları
  Nurettin Mert Gök

  Eşimle beraber aylardır İstanbul'da güvenilir tüp bebek doktoru arıyoruz. Sonunda Ziya Kalem hocam ile tanıştık ve hayatımızın dönüm noktası oldu diyebiliriz. Çok nazik ve anlayışlı bir insana derdimizi anlatmak ve ardından başarılı bir tüp bebek tedavisi süreci geçirmek bizi çok mutlu etti. Doçent Doktor Ziya Kalem'e tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu alanda önerebileceğim doktorların başında Ziya Kalem'in geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  Erkan Çelik

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.

  Dinara Jumaniyazowa

  Doktora ve tüm ekibine teşekkür ederim.Yabanci olmamıza rağmen bizimle güzel ilgilendiler.

  Canan Yıldırım

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye edilir.

  Diğer Tedaviler
  Doğurganlık Testleri

  Gerekli doğurganlık testlerini zamanında yaptırmanız hekime yol gösterici olabilir. Anne olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için doğru ..

  Devamı >
  İlk Randevunuz

  Kısırlık kolay değildir. Stresli, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Ve tedavileri düşünmenin zamanı geldiğinde, bilgi eksikliği halihazırda ..

  Devamı >
  Ne Zaman Doktora Görünmeli?

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki durumlar oldukça tanıdık gelebilir: Doğum kontrolünü durdurdunuz. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye g..

  Devamı >
  Yaş Önemlidir

  Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. Kısırlık sorunu ile uğraşırken yaş en büyük düşmanlarımızdan biri olabilir. Kadınlar aile ku..

  Devamı >
  Kadın Doğum Sözlüğü

  ADEZYON Karın boşluğunda fallop tüplerinde veya rahim içinde skar dokusu bulunabilir. Yumurtanın taşınmasını ve embriyonun rahme yerleşmesini engel..

  Devamı >
  Tüp Bebek Başarısızlığı

  Doğurganlık başarınızı en üst düzeye çıkarmak söz konusu olduğunda, aldığınız bakımın kalitesinden emin olmanız çok önemlidir. Başka bir merkezde ted..

  Devamı >
  Kısırlık

  Rakamlarla ifade edersek tüm kısırlık vakalarının %35’i kadın partnerde, %35’i erkekte, %20’si her iki partnerde ve %10’u “açıklanamayan” olarak kabul..

  Devamı >
  Hamile Kalamıyorum

  Hamile kalma güçlüğünüz olabilir ve hayatınızın bir çok yönünü etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışırken evde yapılan gebelik testinin negatif sonuçlar..

  Devamı >
  PCOS – Polikistik Over Sendromu

  Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. PCOS bir kadının adet döngüsünü sıklıkla etk..

  Devamı >
  IVF Genetik Testleri

  Kısırlık veya tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlarda embriyodaki kromozomal anormallikler nedenlerin ilk sırasında gelmektedir. . Doğal olarak y..

  Devamı >