Histeroskopi

Histeroskopi

Histeroskopi Nedir?

Rahim içinin çok ince bir optik kamera ile görüntelenmesiyle uygulanan jinekolojik endoskopi işlemine histeroskopi denilmektedir. Histeroskopi ile rahim oluşan anormal kanamaların, tekrarlayan düşük sorununun nedenlerinin, rahim duvarının kalınlık durumunun ve rahim içerisinde oluşan kistlerin ya da miyomların tespiti kolayca yapılabilmektedir. Histeroskopi rahim içinde ortaya çıkan sağlık sorunlarının teşhisi kadar tedavisi için de kullanılmaktadır. Rahim içinde oluşan miyom ve kistler histeroskopi ile çıkartılabilmekte, asherman sendromu yani rahim içi yapışıklıkları giderilmekte ve endometrial duvarın kalınlığından dolayı tedaviye yanıt vermeyen kanamaların ortadan kalkması sağlanmaktadır. Üstelik herhangi bir cerrahi operasyon ile gerçekleştirilmemesinden dolayı hasta, histeroskopi sonrasında günlük yaşamına dönebilmektedir.

Histeroskopi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Ofis histeroskopi yada tanısal histeroskopi uygulamalarında fazla ağrı beklenmez. Bu nedenle muayenehanelerde rahatlıkla uygulanabilen bir yöntemdir. Genellikle anestezi uygulaması gerektirmez. Ancak ağrı eşiği düşük olan hastalarda lokal yada sedasyon anestezisi uygulanabilmektedir.

Operatif histeroskopı ise ağrılıdır. Bu işlemde rahim içindeki miyom, polip yada yapışıklıklar giderilirken ağrı oluşur. Ayrıca kullanılan aletler daha kalın olduğundan rahimden geçerken şiddetli ağrıya neden olur. Bu nedenle operatif işlemlerde sedasyon anestezisi yada genel anestezi altında yapılmalıdır. Ancak çok küçük polipler bazen anestezi gerektirmeden çıkarılabilir.

Histeroskopi Nasıl Yapılır?

İşlemden önce, doktorunuz rahatlamanıza yardımcı olmak için bir sakinleştirici reçete edebilir. Daha sonra anesteziye hazırlanacaksınız. Prosedürün kendisi aşağıdaki sırayla gerçekleşir:

* Doktor, histeroskopun yerleştirilmesine izin vermek için rahim ağzınızı genişletir.
* Histeroskop vajinanızdan ve rahim ağzınızdan rahime yerleştirilir.
* Karbondioksit gazı veya sıvı bir çözelti daha sonra rahim içine histeroskop yoluyla yerleştirilerek genişletilir ve herhangi bir kan veya mukusu uzaklaştırılır.
* Daha sonra, histeroskopun içinden geçen ışık, doktorunuzun rahminizi ve fallop tüplerinin uterus boşluğundaki açıklıklarını görmesini sağlar.
* Son olarak ameliyat yapılması gerekiyorsa histeroskop aracılığıyla rahim içine küçük aletler yerleştirilir.
* Histeroskopiyi yapmak için gereken süre beş dakikadan az ile bir saatten fazla arasında değişebilir. İşlemin uzunluğu, tanısal mı yoksa operatif mi olduğuna ve laparoskopi gibi ek bir işlemin aynı anda yapılıp yapılmadığına bağlıdır. Bununla birlikte, genel olarak, tanısal histeroskopik ameliyat daha az zaman alır.

Histeroskopi Fiyatları Nedir?

Histeroskopi fiyatları işlemin yapılacağı şehre, hastaneye, işlemin yapılma nedenine göre değişiklik gösterebilmektedir. Fiyat bilgisi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

 

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Ziya Kalem

  Videolar
  Hasta Yorumları
  Nurettin Mert Gök

  Eşimle beraber aylardır İstanbul'da güvenilir tüp bebek doktoru arıyoruz. Sonunda Ziya Kalem hocam ile tanıştık ve hayatımızın dönüm noktası oldu diyebiliriz. Çok nazik ve anlayışlı bir insana derdimizi anlatmak ve ardından başarılı bir tüp bebek tedavisi süreci geçirmek bizi çok mutlu etti. Doçent Doktor Ziya Kalem'e tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu alanda önerebileceğim doktorların başında Ziya Kalem'in geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  Erkan Çelik

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.

  Dinara Jumaniyazowa

  Doktora ve tüm ekibine teşekkür ederim.Yabanci olmamıza rağmen bizimle güzel ilgilendiler.

  Canan Yıldırım

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye edilir.

  Diğer Tedaviler
  Doğurganlık Testleri

  Gerekli doğurganlık testlerini zamanında yaptırmanız hekime yol gösterici olabilir. Anne olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için doğru ..

  Devamı >
  İlk Randevunuz

  Kısırlık kolay değildir. Stresli, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Ve tedavileri düşünmenin zamanı geldiğinde, bilgi eksikliği halihazırda ..

  Devamı >
  Ne Zaman Doktora Görünmeli?

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki durumlar oldukça tanıdık gelebilir: Doğum kontrolünü durdurdunuz. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye g..

  Devamı >
  Yaş Önemlidir

  Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. Kısırlık sorunu ile uğraşırken yaş en büyük düşmanlarımızdan biri olabilir. Kadınlar aile ku..

  Devamı >
  Kadın Doğum Sözlüğü

  ADEZYON Karın boşluğunda fallop tüplerinde veya rahim içinde skar dokusu bulunabilir. Yumurtanın taşınmasını ve embriyonun rahme yerleşmesini engel..

  Devamı >
  Tüp Bebek Başarısızlığı

  Doğurganlık başarınızı en üst düzeye çıkarmak söz konusu olduğunda, aldığınız bakımın kalitesinden emin olmanız çok önemlidir. Başka bir merkezde ted..

  Devamı >
  Kısırlık

  Rakamlarla ifade edersek tüm kısırlık vakalarının %35’i kadın partnerde, %35’i erkekte, %20’si her iki partnerde ve %10’u “açıklanamayan” olarak kabul..

  Devamı >
  Hamile Kalamıyorum

  Hamile kalma güçlüğünüz olabilir ve hayatınızın bir çok yönünü etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışırken evde yapılan gebelik testinin negatif sonuçlar..

  Devamı >
  PCOS – Polikistik Over Sendromu

  Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. PCOS bir kadının adet döngüsünü sıklıkla etk..

  Devamı >
  IVF Genetik Testleri

  Kısırlık veya tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlarda embriyodaki kromozomal anormallikler nedenlerin ilk sırasında gelmektedir. . Doğal olarak y..

  Devamı >