HPV Aşısı

HPV Aşısı

HPV Aşısı Nedir?

Genital siğillere sebep olmasıyla bilinen HPV, bunun yanı sıra hem kadınlarda hem erkeklerde bir çok kansere neden olabilmektedir, HPV aşısı hem kadınlarda hem erkeklerde bazı human papilloma virus tiplerine karşı bağışıklık sağlayarak hem genital siğil oluşumun hem de virüs ilişkili kanserlerin önüne geçebilir. Hpv ilişkli kanser tipleri;

Kadınlarda

* Rahim Ağzı Kanseri
* Vajinal Kanser
* Vulvar Kanseri
* Anal Kanser
* Orofarenks Kanseri

Erkeklerde

* Anal Kanser
* Orofarenks Kanseri
* Penis Kanseri

Şu an HPV virüsüne karşı koruyuculuğu bulunan 3 aşı bulunmaktadır. Ülkemizde şu an kullanılan dörtlü aşı aşının ilk dozu yapıldıktan sonraki 2. ve 6. aylarda aşı tekrarlanmalıdır. Sadece kansere karşı etkinliği olan aşı tipi Tip 16 – 18l – Ülkemizde şu an için tercih edilen aşı tipi Tip 6 – 11 – 16 – 18 – Ülkemize yakın zamanda gelmesi planlanmaktadır. Tip 6 – 11 – 16 – 18 – 31 – 33 – 45 – 52 – 58 Aşı yüksek oranda koruyuculuk sağlasa bile virüsün 200’e yakın çeşidi olduğu bilinmektedir. Aşı ile en sık rastlanılan tiplere karşı koruma sağlanmış olsa bile diğer tiplerinde yol açabileceği hastalıklara karşı koruma amaçlı rutin pap smear testi ve hpv testi kontrollerine devam edilmesi önerilir. Aşılanacak hedef kitle; cinsel aktif olmayan yani HPV ile karşılaşmamış 11-12 yaş kız ve erkek çocuklardır. Ancak kadınlarda aşılama için yaş üst sınırı yoktur, 9 yaşından büyük her kız çocuğu veya kadın aşılanabilir. Son yapılan çalışmalar neticesinde ise erkeklerde de aşılama önerilmektedir. Aşılama gebelerde başlanmamalıdır. İlk doz yapıldıktan sonra gebe kalındıysa gebelik sonrası sıfırdan başlanmalıdır. İki doz yapıldıktan sonra gebelik söz konusu ise üçüncü doz emzirme döneminde doğumdan sonraki 6. haftadan itibaren güvenle yapılabilir. Gebe olduğu bilinmeden aşı yapılmış ise gebeliğin sonlandırılmasına gerek yoktur, aşıya bağlı doğumsal kusur artışı izlenmemiştir. Emziren kadınlar aşılanabilirler. HPV aşısına ve herhangi bir bileşenine karşı ciddi bir alerjik reaksiyon gösterenlere aşılama önerilmez. Aşı, canlı veya ölü virüs taşımadığından viruse ait enfeksiyon veya benzeri istenmeyen etki mümkün değildir. Aşı yerinde enjeksiyona bağlı; kızarıklık, minimal ağrı, şişlik ve hafif ateş oluşabilir. Nadiren de olsa bulantı, baş dönmesi ve göz kararması izlenebilir.

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Ziya Kalem

  Videolar
  Hasta Yorumları
  Nurettin Mert Gök

  Eşimle beraber aylardır İstanbul'da güvenilir tüp bebek doktoru arıyoruz. Sonunda Ziya Kalem hocam ile tanıştık ve hayatımızın dönüm noktası oldu diyebiliriz. Çok nazik ve anlayışlı bir insana derdimizi anlatmak ve ardından başarılı bir tüp bebek tedavisi süreci geçirmek bizi çok mutlu etti. Doçent Doktor Ziya Kalem'e tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu alanda önerebileceğim doktorların başında Ziya Kalem'in geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  Erkan Çelik

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.

  Dinara Jumaniyazowa

  Doktora ve tüm ekibine teşekkür ederim.Yabanci olmamıza rağmen bizimle güzel ilgilendiler.

  Canan Yıldırım

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye edilir.

  Diğer Tedaviler
  Doğurganlık Testleri

  Gerekli doğurganlık testlerini zamanında yaptırmanız hekime yol gösterici olabilir. Anne olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için doğru ..

  Devamı >
  İlk Randevunuz

  Kısırlık kolay değildir. Stresli, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Ve tedavileri düşünmenin zamanı geldiğinde, bilgi eksikliği halihazırda ..

  Devamı >
  Ne Zaman Doktora Görünmeli?

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki durumlar oldukça tanıdık gelebilir: Doğum kontrolünü durdurdunuz. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye g..

  Devamı >
  Yaş Önemlidir

  Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. Kısırlık sorunu ile uğraşırken yaş en büyük düşmanlarımızdan biri olabilir. Kadınlar aile ku..

  Devamı >
  Kadın Doğum Sözlüğü

  ADEZYON Karın boşluğunda fallop tüplerinde veya rahim içinde skar dokusu bulunabilir. Yumurtanın taşınmasını ve embriyonun rahme yerleşmesini engel..

  Devamı >
  Tüp Bebek Başarısızlığı

  Doğurganlık başarınızı en üst düzeye çıkarmak söz konusu olduğunda, aldığınız bakımın kalitesinden emin olmanız çok önemlidir. Başka bir merkezde ted..

  Devamı >
  Kısırlık

  Rakamlarla ifade edersek tüm kısırlık vakalarının %35’i kadın partnerde, %35’i erkekte, %20’si her iki partnerde ve %10’u “açıklanamayan” olarak kabul..

  Devamı >
  Hamile Kalamıyorum

  Hamile kalma güçlüğünüz olabilir ve hayatınızın bir çok yönünü etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışırken evde yapılan gebelik testinin negatif sonuçlar..

  Devamı >
  PCOS – Polikistik Over Sendromu

  Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. PCOS bir kadının adet döngüsünü sıklıkla etk..

  Devamı >
  IVF Genetik Testleri

  Kısırlık veya tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlarda embriyodaki kromozomal anormallikler nedenlerin ilk sırasında gelmektedir. . Doğal olarak y..

  Devamı >