İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar Kaçırma Tedavisi

Toplum içinde her ne kadar ileri yaş rahatsızlığı olarak tanımlansa da yaş ve cinsiyet fark etmeksizin idrar kaçırma her insanın yaşayabileceği ürolojik rahatsızlıklardan bir tanesidir. İdrar kaçırma rahatsızlığı ürolojinin ilgi alanı olmak ile birlikte sadece kadınlardaki idrar kaçırma ile ilgilenen tıbbi branş ürojinekolojidir.

İdrar kontrolünün kaybı ile ortaya çıkan idrar kaçırma sorunu sadece ileri yaşa bağlandırılmaması gereken bir sağlık sorunudur. İdrar kaçırmaya neden olabilecek birçok faktör bulunmaktadır. Ayrıca idrar kaçırma çoğu zaman kendi başına bir sağlık sorunu olmak ile birlikte başka rahatsızlıkların da belirtisi olabilmektedir.

Bu yüzden idrar kaçırma sorunu yaşayan hastaların ihmalkar davranmayıp en erken zamanda uzman hekimler tarafından belirlenen uygun tedavi yöntemlerine başvurarak tedavi olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde kişinin başka sağlık sorunları karşı kalma durumu ortaya çıkabilmektedir.

İdrar Kaçırma Nedir?

Böbreklerden gelen idrar, mesanede toplanmaktadır. Omuriliğindeki sinirlere bağlı olan mesane kasları sağlıklı bireylerin belli bir zaman boyunca idrarını tutmasını sağlamaktadır. Birçok nedenden dolayı fonksiyonlarını yitiren mesane kasları, bazı hastalarda idrar kaçırma durumuna neden olmaktadır. Bir diğer ifade ile, mesane kaslarının zayıflaması sonucu kontrol dışı idrar kaçırma durumu ile karşılaşılmaktadır.

İdrar kaçırma rahatsızlığı kişi için hayati tehlike oluşturmamaktadır. Öte yandan kişinin psikolojik olarak kötü etkilenmesine neden olabilmektedir. Hastanın günlük yaşamını ve cinsel aktivitesini oldukça kötü etkileyebilen idrar kaçırma, tek başına bir rahatsızlık olabileceği gibi başka sağlık sorunlarının da habercisi olabilmektedir.

İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

Özellikle ileri yaşta ve çocuklarda görüldüğü düşünülen idrar kaçırma, birçok faktöre bağlı olarak her yaştaki insanda da gözlemlenebilmektedir. İdrar kaçırma nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır:

* Sistit
* Hormon seviyelerinde değişim
* Pelvik kasların zayıflaması
* Kadınlarda genital bölge enfeksiyonları ve mantarı
* Doğum
* Mesane iltihabı
* Diyabet
* Obezite
* Kronik kabızlık
* Nörolojik rahatsızlıklar
* Menopoz
* Böbrek taşı
* İçerisinde sakinleştirici bulunan ilaçlar

İdrar Kaçırma Tipleri

* Tüm bu nedenlere bağlı olarak her hastada farklı tipte idrar kaçırma ortaya çıkmaktadır. İdrar kaçırma tipleri şu şekildedir:
* Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma: Mesanede aniden oluşan kasılmalar ile kişinin idrarındaki kontrolü sağlayamamasıdır.
* Stres Tipi İdrar Kaçırma: Genellikle gülme, hapşurma ve öksürme sırasında kişinin idrar kontrolünü sağlayamamasıdır.
* Karma Tip İdrar Kaçırma: Stres ve sıkışma tiplerinin her ikiside görülen hastalara karma tipi idrar kaçırma tedavisi uygulanmaktadır.

İdrar Kaçırma Nasıl Teşhis Edilir?

İdrar kaçırma tedavisinin uygulanabilmesi için uzman hekimler ilk önce hastanın tıbbi özgeçmişini ve aile öyküsünü öğrenmek isterler. Ayrıca sinirsel, nörolojik veya diyabet gibi bir sağlık sorununun olup olmadığının da tespiti yapılır.

Daha sonrasında ise idrar tahlili, mesane günlüğü, ultrason ve sistometri gibi detaylı tetkiklere başvurularak hastaya idrar kaçırma teşhisi konulur. Tüm bu tetkiklerin sonucuna ve idrar kaçırma tipine bağlı olarak uzman hekimler hasta için en uygun tedavi yöntemine başlar.

İdrar Kaçırma Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

* İdrar kaçırma tedavisi cerrahi operasyon gerekmeyen yöntemler ile tedavi edilmeye çalışır. Bu tedavi yöntemleri arasında şunlar bulunmaktadır:
* İlaçlar
* Kegel egzersizleri ve spor
* Hastanın sıvı alışını kontrol etmesi

Bu tedavi yöntemleri ağırlıklı olarak sıkışma tipi idrar kaçırma rahatsızlığı yaşayan hastalar için uygulanmaktadır. İlaç tedavisinden önce hastanın günlük sıvı alma miktarı hekimler tarafından belirlenir ve kegel egzersizleri hastanın pelvik kaslarının kuvvetlendirilmesi amaçlanır. Ayrıca aşırı kilolu hastalar için uygun spor aktiviteleri kilo verdirilmeye çalışır.

Egzersizlerin ve günlük alınan sıvı miktarının kontrolünün işe yaramaması durumunda hastaya ilaç tedavisi uygunlanmaya başlanır. Sıkışma tipi idrar kaçırma mesanede oluşan ani kasılmalar sonucu meydana geldiği için uygulanan ilaç tedavisi de mesanedeki kasılmaları azaltmaktadır.

Cerrahi operasyon gerektirmeyen tedavi yöntemlerinin işe yaramaması durumunda hastalara cerrahi tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir. Özellikle stres tipi idrar kaçırma rahatsızlığı yaşayan hastalar için oldukça kısa sürede gerçekleşen cerrahi operasyonlar uygulanmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kadınlarda idrar kaçırma neden olur?

Kadınlarda idrar kaçırma birçok neden bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenler arasında; mesane enfeksiyonu, vajen enfeksiyonu, mesane taşları, zorlu veya normal doğum, mesane tümörleri, sinirsel ve nörolojik sağlık sorunları yer almaktadır.

İdrar kaçırma ile ilgilenen tıbbi branş hangisidir?

Cinsiyet ve yaş fark etmeksizin, idrar kaçırma her insanın yaşayabileceği rahatsızlıklardan bir tanesidir. İdrar kaçırma ile genel olarak üroloji ve dahiliye doktorları ilgilenmektedir. Öte yandan sadece kadınlarda görülen idrar kaçırma rahatsızlığı ile ürojinekoloji doktorları ilgilenmektedir.

İdrar kaçırmaya ne denir?

Mesaneden kontrol dışı ve istemsiz bir şekilde idrar çıkışını olması olan idrar kaçırma, tıbbi adı olan üriner inkontinans diye bilinmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonu idrar kaçırmaya neden olur mu?

İdrar yolu enfeksiyonu genellikle dış idrar yolu üzerinde oluşan ve E.coli diye adlandırılan bir bakterinin üremesi ve yayılması ile oluşur. İdrar yolu enfeksiyonu geçiren hastalarda da idrar kaçırma gözlemlenebilmketedir.

Ameliyat olunmadan idrar kaçırma tedavi edilebilir mi?

Sıkışma tipi idrar kaçırma rahatsızlığı yaşayan hastalar için cerrahi operasyonlar gerektirmeye tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Kegel egzersizleri, spor aktiviteleri, günlük sıvı alınımının kontrolü ve ilaç tedavisi ile hem pelvik kasların kuvveti arttırılmakta ve hem de mesane kontrolü sağlanmaktadır. Böylece hastanın idrar kaçırma rahatsızlığı da tedavi edilmektedir.
Bize Ulaşın

Doçent Dr. Ziya Kalem

  Videolar
  Hasta Yorumları
  Nurettin Mert Gök

  Eşimle beraber aylardır İstanbul'da güvenilir tüp bebek doktoru arıyoruz. Sonunda Ziya Kalem hocam ile tanıştık ve hayatımızın dönüm noktası oldu diyebiliriz. Çok nazik ve anlayışlı bir insana derdimizi anlatmak ve ardından başarılı bir tüp bebek tedavisi süreci geçirmek bizi çok mutlu etti. Doçent Doktor Ziya Kalem'e tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu alanda önerebileceğim doktorların başında Ziya Kalem'in geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  Erkan Çelik

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.

  Dinara Jumaniyazowa

  Doktora ve tüm ekibine teşekkür ederim.Yabanci olmamıza rağmen bizimle güzel ilgilendiler.

  Canan Yıldırım

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye edilir.

  Diğer Tedaviler
  Doğurganlık Testleri

  Gerekli doğurganlık testlerini zamanında yaptırmanız hekime yol gösterici olabilir. Anne olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için doğru ..

  Devamı >
  İlk Randevunuz

  Kısırlık kolay değildir. Stresli, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Ve tedavileri düşünmenin zamanı geldiğinde, bilgi eksikliği halihazırda ..

  Devamı >
  Ne Zaman Doktora Görünmeli?

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki durumlar oldukça tanıdık gelebilir: Doğum kontrolünü durdurdunuz. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye g..

  Devamı >
  Yaş Önemlidir

  Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. Kısırlık sorunu ile uğraşırken yaş en büyük düşmanlarımızdan biri olabilir. Kadınlar aile ku..

  Devamı >
  Kadın Doğum Sözlüğü

  ADEZYON Karın boşluğunda fallop tüplerinde veya rahim içinde skar dokusu bulunabilir. Yumurtanın taşınmasını ve embriyonun rahme yerleşmesini engel..

  Devamı >
  Tüp Bebek Başarısızlığı

  Doğurganlık başarınızı en üst düzeye çıkarmak söz konusu olduğunda, aldığınız bakımın kalitesinden emin olmanız çok önemlidir. Başka bir merkezde ted..

  Devamı >
  Kısırlık

  Rakamlarla ifade edersek tüm kısırlık vakalarının %35’i kadın partnerde, %35’i erkekte, %20’si her iki partnerde ve %10’u “açıklanamayan” olarak kabul..

  Devamı >
  Hamile Kalamıyorum

  Hamile kalma güçlüğünüz olabilir ve hayatınızın bir çok yönünü etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışırken evde yapılan gebelik testinin negatif sonuçlar..

  Devamı >
  PCOS – Polikistik Over Sendromu

  Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. PCOS bir kadının adet döngüsünü sıklıkla etk..

  Devamı >
  IVF Genetik Testleri

  Kısırlık veya tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlarda embriyodaki kromozomal anormallikler nedenlerin ilk sırasında gelmektedir. . Doğal olarak y..

  Devamı >