İkiz ve Çoğul Gebelikler

İkiz ve Çoğul Gebelikler

Aynı adet döngüsü içerisinde birden fazla yumurta ya da aynı yumurtada içindeki hücrelerin döllenmesi ile çoğul gebelikler oluşmaktadır. Çoğul gebelikler genetik olabileceği gibi tüp bebek veya yumurtlama ilacı kullananlarda da gözlemlenmektedir.

İkiz gebelikler ise aynı yumurtanın ikiye bölünmesi veya iki farklı yumurtanın döllenmesi ile oluşmaktadır. Aynı yumurtanın bölünüp döllenmesi ile tek yumurta ikizleri meydan gelirken iki farklı yumurtanın döllenmesi sonucu oluşan embriyolar çift yumurta ikizi olarak adlandırılmaktadır.

İkiz ve çoğul gebelik sürece geçiren anne adaylarının tekil gebeliklere göre daha sık doktorlarını ziyaret etmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde doğum sonrası aşırı kanama, bebeklerde oluşabilecek komplikasyonlar, gebelik sürecinde bebeklerin gelişim farklılığı ve anemi gibi çeşitli risk faktörleri hem anne adayları için hem de bebekler için hayati tehlike seviyesine ulaşabilmektedir.

Ayrıca ikiz veya çoğul gebelik süreci geçiren anne adaylarının bu dönemde kalori almalarına da dikkat etmeleri gerekmektedir. Tekil gebelik geçiren anne adaylarına göre daha çok besin kaynağına ihtiyaç duyulması gerekmektedir. Öte yandan spor ve egzersiz gibi sürekli hareket halinde olunması tekil gebelik süreci geçiren annelere oranla daha fazla düşük tehlikesi yaratmaktadır. Bu yüzden anne adayı hareketlerini minimum seviyeye indirmelidir.

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Ziya Kalem

  Videolar
  Hasta Yorumları
  Nurettin Mert Gök

  Eşimle beraber aylardır İstanbul'da güvenilir tüp bebek doktoru arıyoruz. Sonunda Ziya Kalem hocam ile tanıştık ve hayatımızın dönüm noktası oldu diyebiliriz. Çok nazik ve anlayışlı bir insana derdimizi anlatmak ve ardından başarılı bir tüp bebek tedavisi süreci geçirmek bizi çok mutlu etti. Doçent Doktor Ziya Kalem'e tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu alanda önerebileceğim doktorların başında Ziya Kalem'in geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  Erkan Çelik

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.

  Dinara Jumaniyazowa

  Doktora ve tüm ekibine teşekkür ederim.Yabanci olmamıza rağmen bizimle güzel ilgilendiler.

  Canan Yıldırım

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye edilir.

  Diğer Tedaviler
  Doğurganlık Testleri

  Gerekli doğurganlık testlerini zamanında yaptırmanız hekime yol gösterici olabilir. Anne olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için doğru ..

  Devamı >
  İlk Randevunuz

  Kısırlık kolay değildir. Stresli, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Ve tedavileri düşünmenin zamanı geldiğinde, bilgi eksikliği halihazırda ..

  Devamı >
  Ne Zaman Doktora Görünmeli?

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki durumlar oldukça tanıdık gelebilir: Doğum kontrolünü durdurdunuz. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye g..

  Devamı >
  Yaş Önemlidir

  Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. Kısırlık sorunu ile uğraşırken yaş en büyük düşmanlarımızdan biri olabilir. Kadınlar aile ku..

  Devamı >
  Kadın Doğum Sözlüğü

  ADEZYON Karın boşluğunda fallop tüplerinde veya rahim içinde skar dokusu bulunabilir. Yumurtanın taşınmasını ve embriyonun rahme yerleşmesini engel..

  Devamı >
  Tüp Bebek Başarısızlığı

  Doğurganlık başarınızı en üst düzeye çıkarmak söz konusu olduğunda, aldığınız bakımın kalitesinden emin olmanız çok önemlidir. Başka bir merkezde ted..

  Devamı >
  Kısırlık

  Rakamlarla ifade edersek tüm kısırlık vakalarının %35’i kadın partnerde, %35’i erkekte, %20’si her iki partnerde ve %10’u “açıklanamayan” olarak kabul..

  Devamı >
  Hamile Kalamıyorum

  Hamile kalma güçlüğünüz olabilir ve hayatınızın bir çok yönünü etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışırken evde yapılan gebelik testinin negatif sonuçlar..

  Devamı >
  PCOS – Polikistik Over Sendromu

  Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. PCOS bir kadının adet döngüsünü sıklıkla etk..

  Devamı >
  IVF Genetik Testleri

  Kısırlık veya tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlarda embriyodaki kromozomal anormallikler nedenlerin ilk sırasında gelmektedir. . Doğal olarak y..

  Devamı >