Kısırlık

Kısırlık

Rakamlarla ifade edersek tüm kısırlık vakalarının %35’i kadın partnerde, %35’i erkekte, %20’si her iki partnerde ve %10’u “açıklanamayan” olarak kabul edilmektedir. Başka bir deyişle, kısırlık erkek ve kadınları eşit olarak etkiler. Bunu akılda tutarak, aşağıda bir bebek sahibi olmak için gerekenlerin ve gebe kalmayı engelleyebilecek koşulların bir izahını bulacaksınız.

Doğurganlık Temelleri

Kısırlığın nedenlerini tam olarak anlamak için öncelikle pozitif gebeliğin nedenlerini anlamakta fayda var. Bunu daha derinlemesine tartışmadan önce, “bebek yapma” sürecindeki bazı temel ancak önemli rolleri gözden geçirelim.

YUMURTA

Bir kadın sağlıklı bir yumurta üretmelidir.

SPERM

Bir erkek sağlıklı sperm üretmelidir.

FALLOP TÜPLERİ

Bir kadının Fallop tüpleri, spermin yumurtadan geçip yumurtaya ulaşmasını sağlamak için açık (ve bloke edilmemiş) olmalıdır.

DÖLLENME

Sağlıklı sperm sağlıklı bir embriyo olmak için sağlıklı bir yumurtayı döllemelidir.

İMPLANTASYON

Döllenmiş yumurta  sonucu oluşan embriyo rahime tutunmalıdır.

Kadın Kısırlığı

Kadın faktörü kısırlığı kan testi, ultrason ve histerosalpingogram (HSG) gibi x-ışınları ile teşhis edilebilir. Kadın kısırlığının bazı yaygın nedenleri şunlardır:

 • anne yaşının ileri olması
 • endometriozis
 • hormonal dengesizlikler
 • polikistik over sendromu (PCOS)
 • rahim, fallop tüpleri veya yumurtalıkların yapısal anormallikleri
 • önceki pelvik enfeksiyon veya inflamasyon
 • azalmış yumurtalık rezervi
 • embriyodaki genetik anormallikler
 • fallop tüpü tıkanıklığı veya hasarı
 • STD’ler (cinsel temasla bulaşan hastalıklar)
 • stres

Erkek Kısırlığı

Erkek faktörlü kısırlık genellikle bir sperm analizi testi ile teşhis edilir. Erkek kısırlığının nedenleri içerir:

 • testislerde sperm üretimi sorunları: çok fazla anormal şekilli sperm (zayıf morfoloji), düşük sperm sayısı ve azalmış sperm hareketi (zayıf hareketlilik)
 • testislerde geçmiş yaralanma
 • varikosel: skrotumda düşük sperm üretimine neden olabilen genişlemiş damarlar
 • önceki enfeksiyonlar
 • sağlık koşulları: yüksek tansiyon, diyabet
 • hormonal anormallikler
 • STD’ler
 • Stres
Bize Ulaşın

Doçent Dr. Ziya Kalem

  [cf7sr-simple-recaptcha]
  Videolar
  Hasta Yorumları
  Nurettin Mert Gök

  Eşimle beraber aylardır İstanbul'da güvenilir tüp bebek doktoru arıyoruz. Sonunda Ziya Kalem hocam ile tanıştık ve hayatımızın dönüm noktası oldu diyebiliriz. Çok nazik ve anlayışlı bir insana derdimizi anlatmak ve ardından başarılı bir tüp bebek tedavisi süreci geçirmek bizi çok mutlu etti. Doçent Doktor Ziya Kalem'e tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu alanda önerebileceğim doktorların başında Ziya Kalem'in geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  Erkan Çelik

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.

  Dinara Jumaniyazowa

  Doktora ve tüm ekibine teşekkür ederim.Yabanci olmamıza rağmen bizimle güzel ilgilendiler.

  Canan Yıldırım

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye edilir.

  Diğer Tedaviler
  Doğurganlık Testleri

  Gerekli doğurganlık testlerini zamanında yaptırmanız hekime yol gösterici olabilir. Anne olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için doğru ..

  Devamı >
  İlk Randevunuz

  Kısırlık kolay değildir. Stresli, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Ve tedavileri düşünmenin zamanı geldiğinde, bilgi eksikliği halihazırda ..

  Devamı >
  Ne Zaman Doktora Görünmeli?

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki durumlar oldukça tanıdık gelebilir: Doğum kontrolünü durdurdunuz. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye g..

  Devamı >
  Yaş Önemlidir

  Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. Kısırlık sorunu ile uğraşırken yaş en büyük düşmanlarımızdan biri olabilir. Kadınlar aile ku..

  Devamı >
  Kadın Doğum Sözlüğü

  ADEZYON Karın boşluğunda fallop tüplerinde veya rahim içinde skar dokusu bulunabilir. Yumurtanın taşınmasını ve embriyonun rahme yerleşmesini engel..

  Devamı >
  Tüp Bebek Başarısızlığı

  Doğurganlık başarınızı en üst düzeye çıkarmak söz konusu olduğunda, aldığınız bakımın kalitesinden emin olmanız çok önemlidir. Başka bir merkezde ted..

  Devamı >
  Kısırlık

  Rakamlarla ifade edersek tüm kısırlık vakalarının %35’i kadın partnerde, %35’i erkekte, %20’si her iki partnerde ve %10’u “açıklanamayan” olarak kabul..

  Devamı >
  Hamile Kalamıyorum

  Hamile kalma güçlüğünüz olabilir ve hayatınızın bir çok yönünü etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışırken evde yapılan gebelik testinin negatif sonuçlar..

  Devamı >
  PCOS – Polikistik Over Sendromu

  Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. PCOS bir kadının adet döngüsünü sıklıkla etk..

  Devamı >
  IVF Genetik Testleri

  Kısırlık veya tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlarda embriyodaki kromozomal anormallikler nedenlerin ilk sırasında gelmektedir. . Doğal olarak y..

  Devamı >