Labioplasti Ameliyatı

Labioplasti Ameliyatı

Labioplasti Ameliyatı

Genital bölgenin dış kısmında labium adı verilen büyük dudaklar ve içerisinde daha ince dokuda olan iç dudaklar yer almaktadır. Labiumda meydana gelen sarkma, buruşma, renk koyulaşması ve orantısının bozulması ile yapılan genital estetik operasyonuna Labioplasti denilmektedir.

Labioplasti, estetik kaygısının yanı sıra dudaklarda meydana gelen deformasyonlar sonucunda genital bölgenin anatomik bozukluklarının giderilmesi için de yapılmaktadır. Genital bölgenin dış kısmına meydan gelen bu anatomik bozukluklar kişinin cinsel hayatını da oldukça fazla etkilemektedir.

Labium kısmında meydana gelen sarkma, asimetri ve buruşma kişinin partnerinden duyduğu hazzı azaltabilmektedir. Bunun sonucunda partnerler arası penis ve vajina uyumu bozulmakta karşılıklı orgazm olma ihtimali düşmektedir. Labioplasti ameliyatı ile labiumdaki bu deformasyonlar giderilerek kişinin cinsel performansı da arttırılmaktadır.

Labioplasti Ameliyatı Neden Gereklidir?

İç dudaklardaki deformasyonlar genetik faktörlere bağlı olabilmektedir. Kişi daha estetik bir görünüme kavuşmak için labioplasti ameliyatına başvurmak isteyebilmektedir. Hormonal değişiklikler, doğum, kronik genital bölge enfeksiyonları ve sık kilo alıp verme gibi birçok faktörlere bağlı olarak da labiumda bu deformasyonlar gereklidir.

Ayrıca genital bölgenin dış kısmında meydana gelen sarkmalar ve asimetrik bozuntular genital bölgede tahrişe ve enfeksiyona neden olabilmektedir. Bu rahatsızlıkların engellenmesi için de labioplasti ameliyatı tercih edilmektedir.

Cinsel ilişki sırasında iç dudakların vajen içine girmesi kişinin ağrı hissetmesine de neden olmaktadır. Bu da partnerlerin birbirinden duyduğu tatmini azaltmaktadır. Ayrıca iç dudakların normalinden daha büyük olması kişinin idrar yaparken de sorunlar ile karşılaşmasına neden olmaktadır.

Kısacası labioplasti ameliyatı kişinin dış genital bölgesinde yer alan labiumda estetik bir görünüm kazandırmak amacı ile yapılır. Estetik bir görünümde olan iç dudaklar, hem anatomik olarak düzgün bir yapı kazanmakla birlikte kişinin cinsel aktivitesi düzeltilmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi labioplasti ameliyatı da anestezi eşliğinde gerçekleştirilmektedir. Labioplasti ameliyatında iç dudaklardaki fazla doku kesilerek alınır. Daha sonrasında kalan kısım dikilerek kapatılır. İç dudaklardan ne kadar doku alınacağı tamamen kişinin genital bölgesinin anatomik yapısı ile bağlantılı olmaktadır. Bir diğer ifade ile her kadına aynı teknik ile uygulanan labioplasti ameliyatı yapılmamaktadır. Labioplasti, kişi özgü olarak detaylı bir şekilde planan genital estetik operasyonudur.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası Hasta Ne Kadar Sürede İyileşir?

Labioplasti her ne kadar ameliyathane ortamında ve anestezi eşliğinde yapılan bir cerrahi operasyon olsa da hastanın ameliyat sırasında komplikasyon oluşmaması durumunda hastanede kalmasına gerek duyulmamaktadır. Ameliyat sonrası 6 saatlik bir gözlem sonucunda hasta taburcu edilerek evine gidebilmektedir.

Labioplasti ameliyatı sonrasında hasta, doktoru tarafından verilen tavsiyelere dikkatlice uymalıdır. Ayrıca 3 gün boyunca ev istirahatinde kalması gerekmektedir. 3 günün sonunda hasta, günlük yaşam aktivitelerine geri dönebilmektedir. Öte yandan yaklaşık 40 boyunca egzersiz ve spor aktivitelerinden uzak durması gerekmektedir. Ayrıca bu süre boyunca cinsel perhiz uygulanmalıdır.

Labioplasti Ameliyatının Kadınlarda Faydaları Nelerdir?

Labioplasti ameliyatının hem estetik kayıgısı bakımından hem de kadın sağlığı bakımından birçok faydası bulunmaktadır. İç dudaklardaki fazla dokunun alınması ile genital bölgede oluşabilecek tahrişler azalmaktadır. Ayrıca hijyenik problemler azaldığı için kronik enfeksiyonların da önüne geçilmektedir.

İç dudakların sarkmasından ve büyük olmasından dolayı kıyafet giyiminde tahrişlik ve şişkinlik azaltıldığı içim kişinin birçok spor aktivitesinden zevk almaya başladığı ve kendine olan özgüveninin yerine geldiği gözlemlenmektedir. bu özgüven partneri ile olan cinsel ilişkide de etkili olmakta olup kişinin cinsel isteksizliği labioplasti sonrası azalmaya başlamaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Labioplasti ameliyatı sonrasında genital bölgede his kaybı olur mu?

Labioplasti ameliyatı kişinin cinsel yaşamı üzerinde olumlu bir etki yapmaktadır. Ameliyat sonrasında ise hastada herhangi bir his kaybı durumu gözlemlenmemekte olup aksine genital bölgesindeki farkındalığın ve hissin daha da artması sağlanmaktadır.

Labioplasti ameliyatı sonrasında ödem oluşur mu?

Ameliyat sonrası hastada geçici bir ödem oluşabilmektedir. Bu ödem iyileşme sürecinde azalmaktadır. Ameliyat sonrası ödemin oluşmaması için hasta ameliyatlı bölgesinde buz komplikasyonları yapabilir.

Labioplasti ameliyatı sonrası dikiş aldırmak gerekli midir?

Labioplasti işlemleri sonrası hastanın iyileşme sürecinin 3. haftasında dikişler kendiliğinden düşmektedir. Bu yüzden hastanın tekrardan dikiş aldırmasına gerek yoktur.

Labioplasti ameliyatı sonra iz kalır mı?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi labioplasti işlemleri sonrasında çok küçük boyutta bir iz kalmaktadır. Öte yandan uzman doktorların yaptığı doğru dikiş teknikleri ve materyalleri ile hastada gözle görülemeyecek kadar küçük bir iz kalmaktadır.

Labioplasti ameliyatı sonrası cinsel ilişkiye ne zaman girilir?

Labioplasti ameliyatı sonrasında iç dudaklardaki yaralar 1 haftada iyileşmeye başlar. Öte yandan hasta, yaklaşık 40 gün boyunca partneri ile cinsel ilişkiden sakınması gerekmektedir.
Bize Ulaşın

Doçent Dr. Ziya Kalem

  Videolar
  Hasta Yorumları
  Nurettin Mert Gök

  Eşimle beraber aylardır İstanbul'da güvenilir tüp bebek doktoru arıyoruz. Sonunda Ziya Kalem hocam ile tanıştık ve hayatımızın dönüm noktası oldu diyebiliriz. Çok nazik ve anlayışlı bir insana derdimizi anlatmak ve ardından başarılı bir tüp bebek tedavisi süreci geçirmek bizi çok mutlu etti. Doçent Doktor Ziya Kalem'e tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu alanda önerebileceğim doktorların başında Ziya Kalem'in geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  Erkan Çelik

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.

  Dinara Jumaniyazowa

  Doktora ve tüm ekibine teşekkür ederim.Yabanci olmamıza rağmen bizimle güzel ilgilendiler.

  Canan Yıldırım

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye edilir.

  Diğer Tedaviler
  Doğurganlık Testleri

  Gerekli doğurganlık testlerini zamanında yaptırmanız hekime yol gösterici olabilir. Anne olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için doğru ..

  Devamı >
  İlk Randevunuz

  Kısırlık kolay değildir. Stresli, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Ve tedavileri düşünmenin zamanı geldiğinde, bilgi eksikliği halihazırda ..

  Devamı >
  Ne Zaman Doktora Görünmeli?

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki durumlar oldukça tanıdık gelebilir: Doğum kontrolünü durdurdunuz. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye g..

  Devamı >
  Yaş Önemlidir

  Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. Kısırlık sorunu ile uğraşırken yaş en büyük düşmanlarımızdan biri olabilir. Kadınlar aile ku..

  Devamı >
  Kadın Doğum Sözlüğü

  ADEZYON Karın boşluğunda fallop tüplerinde veya rahim içinde skar dokusu bulunabilir. Yumurtanın taşınmasını ve embriyonun rahme yerleşmesini engel..

  Devamı >
  Tüp Bebek Başarısızlığı

  Doğurganlık başarınızı en üst düzeye çıkarmak söz konusu olduğunda, aldığınız bakımın kalitesinden emin olmanız çok önemlidir. Başka bir merkezde ted..

  Devamı >
  Kısırlık

  Rakamlarla ifade edersek tüm kısırlık vakalarının %35’i kadın partnerde, %35’i erkekte, %20’si her iki partnerde ve %10’u “açıklanamayan” olarak kabul..

  Devamı >
  Hamile Kalamıyorum

  Hamile kalma güçlüğünüz olabilir ve hayatınızın bir çok yönünü etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışırken evde yapılan gebelik testinin negatif sonuçlar..

  Devamı >
  PCOS – Polikistik Over Sendromu

  Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. PCOS bir kadının adet döngüsünü sıklıkla etk..

  Devamı >
  IVF Genetik Testleri

  Kısırlık veya tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlarda embriyodaki kromozomal anormallikler nedenlerin ilk sırasında gelmektedir. . Doğal olarak y..

  Devamı >