Laparoskopi

Laparoskopi

Jinekolojik sağlık sorunları teşhisinde kullanılan yöntemlerin birçoğu bugün hala kesin tanı ve hastanın uygun tedaviye başlaması için uygun zemin oluşturmamaktadır. Özellikle geçmişte kısırlık, miyom ve kist gibi çok yaygın olan hastalıkların teşhisinin konulmasında bile jinekologlar oldukça zorlanmaktaydı. Günümüzde ise gelişen ve sürekli yenilenen tıbbi teknoloji ile hemen hemen kadınların karşılaştıkları her jinekolojik sağlık sorunlarının tanısı konulabilmektedir.

Jinekoloji alanında yeni nesil tıbbi teknolojinin ortaya çıkardığı mucizevi işlem ise endoskopik cerrahi olmaktadır. Jinekolojik endoskopi ile pelvik içerisindeki birçok organda ortaya çıkan sağlık sorunların teşhisi kolayca konulabilmektedir. Pelvik içerisinde endokopik cerrahi sayesinde sağlık sorunu teşhisi konulan organların başında ise rahim ve yumurtalık gelmektedir. Üstelik günümüzde uygulanan endoskopik cerrahi ile hastanın tedavisi de yapılabilmektedir.

Tanısal Laparoskopi

Laparoskopi, histeroskopi işlemine kıyasla, kadın hastalıkları konusunda daha detaylı bir teşhis konulmasında işe yarayan jinekolojik endoskopi cerrahidir. Laparoskopik endoskopide hastanın göbek bölgesinde açılan küçük deliklerden ucunda kamera olan ince bir cihaz sokulmaktadır. Bu kamera ile hastanın sadece rahmi değil tüm genital organları görüntülenebilmektedir. Üstelik tıpkı histeroskopi gibi laparoskopi ile de başta infertilite yani kısırlık olmak üzere hastanın genital organlarında oluşan jinekolojik hastalıkların teşhisi konulabilmekte ve tedavi yapılabilmektedir. Öte yandan laparoskopi ameliyathane ortamında genel anestezi ile yapılan bir endoskopik işlem olduğu için histeroskopinin aksine çok daha geniş kapsamlı tedaviler uygulanabilmektedir. Bir diğer ifadeyle, laparoskopi ile rahim alınabilmekte, miyom ve yumurtalık kistleri hastanın vücudundan çıkartılabilmekte, fallop tüpleri ve diğer organların birbirine yapışması giderilebilmekte, dış gebelik tedavisi yapılabilmekte ve tüplerin bağlanması gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca yine histeroskopik endokospinin aksine cerrahi bir operasyon ile gerçekleştirilmesinden dolayı laparoskopi sonrasında hasta, hastane odasında iyileşme sürecini tamamlamaktadır. Doktorun kontorolünden sonra da günlük yaşamına geri dönebilmektedir.

Histeroskopi ve laparoskopi sayesinde bugün birçok kadın hastalıklarının teşhisi konulabilmektedir. Üstelik tıbbi teknolojinin jinekoloji alanından en gelişmiş yöntemleri olan bu iki endoskopik cerrahi ile jinekolojik sağlık sorunların tedavisi yapılabilmektedir. Eski teşhis koyma ve tedavi yöntemlerinin aksine hastanın iyileşme süresi de bir o kadar rahat geçmekte ve kısa sürmektedir.

Histeroskopi ve laparoskopi sonrasında tedavisi tamamlanan veya iyileşme sürecinde hastada herhangi bir komplikasyon oluşmaması sonucu kişi rahatlıkla günlük aktivitelerine geri dönebilmektedir. Jinekolojik endoskopi cerrahisinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar ise kişinin sağlık sorununa neden olabilecek alışkanlıklarını değiştirmesi ve endoskopik işlemler sonrasında düzenli olarak doktorunu ziyaret etmesi olmaktadır.

Aksi takdirde genital organlarda oluşan miyom ve kist gibi jinekolojik sağlık sorunlarının tekrarlanması durumuyla karşılaşılmaktadır. Bu durumda ise hastaya daha ağrılı ve acılı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Ayrıca jinekolojik endoskopi cerrahisinin aksine hastanın iyileşme süreci de uzayabilmektedir. Üstelik bu durumlarda erken teşhis konulması ihtimalini de yitiren hasta hayati tehlikenin içinde de girebilmektedir.

Laparoskopi Nasıl Yapılır?

Laparoskopi işlemi, genel anestezi altında yapılır. İşleme başlarken; karın veya kasık bölgesine, birkaç tane ince kesi yapılır. (Kesiler oldukça minimal boyutlardadır. Bu nedenle laparoskopiden sonra iz kalmaz.) Bu kesilerden birine “laparoskop” adı verilen, mikro boyutlardaki, ucunda ışık kaynağı olan kamera sokulur. Bu kamera batın bölgesini ve üreme organlarını net bir şekilde ekrana yansıtır. Doktor, ekrandaki görüntüyü takip ederek, hedef bölgedeki patolojileri tedavi edilebilir. Uygulanan cerrahi işlem, laparoskop kesisinin yanındaki diğer küçük kesilerden yapılır. İşlem bittiğinde ise bölge temizlenir ve hasta istirahat için odasına çıkarılır.

Laparoskopik Cerrahinin Avantajları Nelerdir?

* Laparoskopi ile kadın hastalıkları ve doğum alanındaki birçok rahatsızlık tedavi edilebilir.
* Büyük kesiler yapılmadığı için ameliyat sonrası enfeksiyon riski oldukça azdır.
* Açık ameliyatla yapılan kadın doğum operasyonlarından sonra karın içerisinde yapışıklık oluşma riski mevcuttur. Laparoskopik cerrahi, bu riski en aza indirerek, hastanın güvenli bir şekilde hastaneden ayrılmasını sağlar.
* Ameliyat bölgesinde iz kalmaz.
* Ameliyat sonrası iyileşme süreci çok daha kısadır. Bu nedenle hastalar kısa süre içerisinde iş ve sosyal yaşamlarına dönebilirler.

Laparoskopi Riskli Midir?

Elbette, tüm girişimsel tedaviler gibi, laparoskopide de bazı riskler vardır. Bu riskler, hedeflenen tedavinin doğru bir şekilde yapılamaması ya da enfeksiyondur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi laparoskopi sayesinde enfeksiyon riski en aza iner. Ancak yine de kişinin kişisel bakımına ve temizliğine özen göstermesi gerekir. Bunun dışında, laparoskopiden oluşabilecek sorunların büyük bir çoğunluğu uygulama hatalarından kaynaklanmaktadır. Eğer doktorunuz alanında uzman ve deneyimli ise hiçbir sorun yaşamadan laparoskopi sürecinin tamamlayabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Laparoskopi fiyatları ne kadar?

Tanısal amaçla yapılan laparoskopi işlemi, yaklaşık olarak 20-30 dakika sürse de, hastaya işlem öncesine anestezi verilmesi ve sonrasında uyandırılması yaklaşık olarak 40-45 dakika sürer. Tedavi için uygulanan laparoskopik cerrahi ise, müdahale edilen bölgeye ve hastalığın türüne göre değişmektedir.

Laparoskopi ameliyatı adet döneminin kaçıncı günü yapılır?

Kısırlık şüphesi için gerçekleştirilen işlemde laparoskopi adet döneminin bitişini takip eden birkaç gün içerisinde gerçekleştirilmesi lazım. Yine histeroskopi işlemi içinde adetin yeni bitmiş olması gerekmektedir.
Bize Ulaşın

Doçent Dr. Ziya Kalem

  Videolar
  Hasta Yorumları
  Nurettin Mert Gök

  Eşimle beraber aylardır İstanbul'da güvenilir tüp bebek doktoru arıyoruz. Sonunda Ziya Kalem hocam ile tanıştık ve hayatımızın dönüm noktası oldu diyebiliriz. Çok nazik ve anlayışlı bir insana derdimizi anlatmak ve ardından başarılı bir tüp bebek tedavisi süreci geçirmek bizi çok mutlu etti. Doçent Doktor Ziya Kalem'e tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu alanda önerebileceğim doktorların başında Ziya Kalem'in geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  Erkan Çelik

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.

  Dinara Jumaniyazowa

  Doktora ve tüm ekibine teşekkür ederim.Yabanci olmamıza rağmen bizimle güzel ilgilendiler.

  Canan Yıldırım

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye edilir.

  Diğer Tedaviler
  Doğurganlık Testleri

  Gerekli doğurganlık testlerini zamanında yaptırmanız hekime yol gösterici olabilir. Anne olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için doğru ..

  Devamı >
  İlk Randevunuz

  Kısırlık kolay değildir. Stresli, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Ve tedavileri düşünmenin zamanı geldiğinde, bilgi eksikliği halihazırda ..

  Devamı >
  Ne Zaman Doktora Görünmeli?

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki durumlar oldukça tanıdık gelebilir: Doğum kontrolünü durdurdunuz. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye g..

  Devamı >
  Yaş Önemlidir

  Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. Kısırlık sorunu ile uğraşırken yaş en büyük düşmanlarımızdan biri olabilir. Kadınlar aile ku..

  Devamı >
  Kadın Doğum Sözlüğü

  ADEZYON Karın boşluğunda fallop tüplerinde veya rahim içinde skar dokusu bulunabilir. Yumurtanın taşınmasını ve embriyonun rahme yerleşmesini engel..

  Devamı >
  Tüp Bebek Başarısızlığı

  Doğurganlık başarınızı en üst düzeye çıkarmak söz konusu olduğunda, aldığınız bakımın kalitesinden emin olmanız çok önemlidir. Başka bir merkezde ted..

  Devamı >
  Kısırlık

  Rakamlarla ifade edersek tüm kısırlık vakalarının %35’i kadın partnerde, %35’i erkekte, %20’si her iki partnerde ve %10’u “açıklanamayan” olarak kabul..

  Devamı >
  Hamile Kalamıyorum

  Hamile kalma güçlüğünüz olabilir ve hayatınızın bir çok yönünü etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışırken evde yapılan gebelik testinin negatif sonuçlar..

  Devamı >
  PCOS – Polikistik Over Sendromu

  Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. PCOS bir kadının adet döngüsünü sıklıkla etk..

  Devamı >
  IVF Genetik Testleri

  Kısırlık veya tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlarda embriyodaki kromozomal anormallikler nedenlerin ilk sırasında gelmektedir. . Doğal olarak y..

  Devamı >