Miyom Tedavisi

Miyom Tedavisi

Miyom Tedavisi

Kanser hücresine dönüşmeyen ve genellikle rahim uru olarak bilinen miyom, doğurganlık çağına gelmiş kadınlarda sık rastlanan bir sağlık sorunudur. Genellikle genetik değişiklikler ve hormonal bozukluklar sonucu ortaya çıkan miyomlar üreme çağındaki kadınların %30 unda bulunmaktadır. Çok nadir durumlar haricinde kanser hücresine dönüşmeyen miyom, hormon düzeylerindeki değişmelerden etkilenebilir.

Miyomlar bazı hastalarda genetik yatkınlık ile de ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden uzman hekim ön muayenede hastanın tıbbi özgeçmişini ve aile öyküsünü dinlemelidir. Menopoz dönemindeki hastalarda ise östrojen hormonun azalması sonucu miyomlar küçülmektedir.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Miyomlar çoğu kadında belirti göstermeyebilir. Bu durumlarda hekimler tarafından rastlantı sonucu hastanın rutin kontrolü sırasında teşhisi konulmaktadır. Öte yandan bazı kadınlarda ise düzensiz ve sancılı adet kanamalarına yol açabilir. Ayrıca uzun süreli ve fazla miktardaki kanamalarda miyom belirtileri arasında yer almaktadır.

Miyom boyutunun büyümesi ile hastanın karın bölgesinde ağrı, şişkinlik ve hazımsızlık gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Cinsel ilişki sırasında ağrı ve kanamalar da çoğu zaman miyom belirtisi olabilir.

miyom tedavisi 2

Miyom Teşhisi Nasıl Konulur?

Hiçbir belirti göstermeye hastalarda miyom teşhisi rutin kontroller sırasında uygulanan ultrason ile tespit edilebilir. Kitlenin boyutunun büyük olması sonucunda daha detaylı bir inceleme yapabilmek için hekimler, üç boyutlu USG ile görüntülemeye, MR ve tomografi çekimlerine de başvurabilmektedirler.

Miyom Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Miyom tedavisinde kullanılan yöntemler miyom boyutu ile bağlantılıdır. Myomun küçük boyutta olması ve hastanın günlük yaşamının kötü etkilenmemesi durumunda ilaç veya cerrahi operasyonlar ile müdahale yerine hastanın belli aralıklarla takibi yapılabilir. Belli aralıklarla hasta doktorunu ziyaret ederek myomun büyüyüp büyümediğini kontrol ettirebilir.

Diğer myom tedavi yöntemleri hastanın yaşı, belirtilerin şiddeti, myom boyutu ve yerleşim yerine bağlı olarak belirlenmektedir. Bir diğer ifade ile her hasta için ayrı tedavi yaklaşımı gerekebilir. Miyom tedavisi kişiye özgü olup uzman doktorlar tarafından yönetilmelidir.

Myom çocuk sahibi olmak isteyen anne adayları için yerleşim yerine bağlı olarak gebe kalmalarına  engel teşkil etmeyebilirde, edebilirde. Yaş, hasta şikayeti ve beklentisine bağlı olarak jinekologlar tarafından uygun tedavi yöntemleri belirlenmektedir..

Ameliyat kararını etkileyen bir diğer faktör ise hastanın gebe kalmak isteği ile ilgilidir. Hastanın gebe kalmayı istemesi durumunda uygun cerrahi operasyonlar seçilmelidir.

Başlıca miyom tedavisi yöntemleri şu şekilde sıralanmaktadır:

Histeroskopi: Vajinal yolla ucunda özel bir teleskop bulunan cihazla rahim içindeki myomlar görüntülenir. Rahmin iç kısmında yer alan myomlar görütülendikten sonra rezektoskop adı verilen elektrikli kesici uçlarla traşlanarak çıkartılır

Laparoskopi: Karın bölgesinden açılan mini kesilerden girilerek rahimdeki myomlar görüntülenir ve yine özel tasarlanmış kesici ve yakıcı aletlerle girilerek myomlar rahimden uzaklaştırılır ve karın dışına çıkartılır. Laparoskopi ile yapılan myom tedavisi aynı zamanda kapalı cerrahi olarak da bilinmektedir.

Açık Cerrahi: Rahimden daha yukarı doğru yayılmış tümörler, açık cerrahi operasyonları uygulanarak alınmaktadır. Genellikle laparoskopi ile alınamayacak büyüklükteki myomlarda açık cerrahiye başvurulmaktadır.

Cerrahi operasyonlara uygun olmayan hastalar için ilaç tedavisi uygulanabilir. Myom östrojen hormonuna bağlı bir jinekolojik sağlık sorunu olduğu için östrojen hormonunu azaltan ilaçlar myomların küçülmesini sağlayabilir. Öte yandan ilaç tedavisi miyom tedavisi için kesin bir sonuç vermemekte ve tekrar myom oluşma ihtimali bulunmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Miyom kaç santimetreden sonra tehlikelidir?

Yaklaşık 10 cm ve daha fazla büyüklükte olan miyomlar diğer organlara baskı yapmasından dolayı tehlikeli olmaya başlamaktadır.

Miyom 1 yılda ne kadar büyür?

Miyom boyutunun büyümesi tüm hastalarda farklılık göstermektedir. Öte yandan 1 yıl içerisinde 3 cm’den fazla büyüyen miyomlar hasta için tehlike arz etmektedir ve derhal alınması gerekmektedir.

Miyom doğumla yok olur mu?

Miyomların cerrahi operasyonlar ile vücuttan alınmaması durumunda tamamen yok olması söz konusu değildir. Miyomlar doğurganlık çağındaki kadınlarda büyüyebilmekte ve menopoz dönemindeki kadınlarda küçülebilmektedir. Bu yüzden doğum ile miyom yok olmamaktadır.

Miyom embriyoyu etkiler mi?

Miyomlar çoğu hastalarda gebe kalmaya ve doğum yapmaya engel olmaktadır. Öte yandan rahim duvarına baskı yapan miyomlar embriyonun rahime yerleşmesinde sorun çıkarmakata ve embriyonun tutunamaması ile sonuçlanabilmektedir. Bazı hastalarda miyomun büyümesi ile düşük yapma ihtimali de artmaktadır. Bu yüzden miyomun anne adayından alınması gerekmektedir.

Miyom hızlı büyür mü?

Miyomun büyüme hızı oldukça yavaştır. Öte yandan gebelik dönemlerinde ve östrojen hormonu içeren ilaçların kullanılması durumlarında miyom normalden daha hızlı büyüyebilmektedir.
Bize Ulaşın

Doçent Dr. Ziya Kalem

  Videolar
  Hasta Yorumları
  Nurettin Mert Gök

  Eşimle beraber aylardır İstanbul'da güvenilir tüp bebek doktoru arıyoruz. Sonunda Ziya Kalem hocam ile tanıştık ve hayatımızın dönüm noktası oldu diyebiliriz. Çok nazik ve anlayışlı bir insana derdimizi anlatmak ve ardından başarılı bir tüp bebek tedavisi süreci geçirmek bizi çok mutlu etti. Doçent Doktor Ziya Kalem'e tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu alanda önerebileceğim doktorların başında Ziya Kalem'in geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  Erkan Çelik

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.

  Dinara Jumaniyazowa

  Doktora ve tüm ekibine teşekkür ederim.Yabanci olmamıza rağmen bizimle güzel ilgilendiler.

  Canan Yıldırım

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye edilir.

  Diğer Tedaviler
  Doğurganlık Testleri

  Gerekli doğurganlık testlerini zamanında yaptırmanız hekime yol gösterici olabilir. Anne olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için doğru ..

  Devamı >
  İlk Randevunuz

  Kısırlık kolay değildir. Stresli, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Ve tedavileri düşünmenin zamanı geldiğinde, bilgi eksikliği halihazırda ..

  Devamı >
  Ne Zaman Doktora Görünmeli?

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki durumlar oldukça tanıdık gelebilir: Doğum kontrolünü durdurdunuz. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye g..

  Devamı >
  Yaş Önemlidir

  Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. Kısırlık sorunu ile uğraşırken yaş en büyük düşmanlarımızdan biri olabilir. Kadınlar aile ku..

  Devamı >
  Kadın Doğum Sözlüğü

  ADEZYON Karın boşluğunda fallop tüplerinde veya rahim içinde skar dokusu bulunabilir. Yumurtanın taşınmasını ve embriyonun rahme yerleşmesini engel..

  Devamı >
  Tüp Bebek Başarısızlığı

  Doğurganlık başarınızı en üst düzeye çıkarmak söz konusu olduğunda, aldığınız bakımın kalitesinden emin olmanız çok önemlidir. Başka bir merkezde ted..

  Devamı >
  Kısırlık

  Rakamlarla ifade edersek tüm kısırlık vakalarının %35’i kadın partnerde, %35’i erkekte, %20’si her iki partnerde ve %10’u “açıklanamayan” olarak kabul..

  Devamı >
  Hamile Kalamıyorum

  Hamile kalma güçlüğünüz olabilir ve hayatınızın bir çok yönünü etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışırken evde yapılan gebelik testinin negatif sonuçlar..

  Devamı >
  PCOS – Polikistik Over Sendromu

  Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. PCOS bir kadının adet döngüsünü sıklıkla etk..

  Devamı >
  IVF Genetik Testleri

  Kısırlık veya tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlarda embriyodaki kromozomal anormallikler nedenlerin ilk sırasında gelmektedir. . Doğal olarak y..

  Devamı >