Ne Zaman Jinekolojik Muayene Yaptırmalıyım?

Ne Zaman Jinekolojik Muayene Yaptırmalıyım?

Kadınların en çok merak ettiği sorular arasında ne zaman jinekolojik muayene yaptırmaları gerektiği sorusu hep vardır. Her ne kadar 18 yaş rutin kadın sağlığı kontrollerine başlamak için ideal olsa da regl görmeyen başlayan her kadının düzenli olarak jinekoloğu iletişime geçmesine gerekmektedir. Jinekolojik onkoloji başta olmak üzere bazı kadın hastalıklarına etkili tedavi uygulanması için erken teşhis oldukça önem arz etmektedir. Geç kalınan teşhis ve tedavide, hasta hayati tehlike ile karşı karşıya gelebilmektedir.

Kadın sağlığı ile ilgili rutin kontroller üç kısımdan oluşmaktadır. Buna göre;

 • Genç Yaşta Jinekolojik Muayene: Genç yaştaki kadınlar için uygulanan jinekolojik muayeneler arasında ultrason, kan testleri ve HPV aşı tetkikleri yer almaktadır. Kadının cinsel aktivitesinin başlamasının ardından ise bu tetkikler smear testi gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların teşhisini koymak için gerekli olan tarama testleri de eklenmektedir.
 • Gebelik Öncesi Jinekolojik Muayene: Gebe kalmayı planlayan anne adaylarının ilk önce jinekologları iletişime geçmeleri gerekmektedir. Zira yumurtalık ve rahim başta olmak üzere üreme organlarına yapılacak olan tetkikler ile gebe kalmaya engel bir rahatsızlığın olup olmadığı belirlenebilmektedir.
 • Menopoz Döneminde Jinekolojik Muayene: 40 yaş ve üzeri her kadının düzenli olarak jinekolojik muayene ile kontrol yaptırmaları gerekmektedir. Menopoz dönemindeki kadınlara ise rutin kadın sağlığı kontrolü için gerekli olan tetkiklere ek olarak mamografi ve kemik ölçümü eklenmektedir.

Kadın sağlığı rutin kontrolü üç döneme ayrılmak ile birlikte hasta jinekolojik rahatsızlıklar ile ilgili belirti gösterdiğini düşündüğü andan itibaren jinekoloğunu ziyaret etmesi gerekmektedir. Zira jinekolojik sağlık sorunları ihmal edilmesi durumunda daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

 

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Ziya Kalem

  Videolar
  Hasta Yorumları
  Nurettin Mert Gök

  Eşimle beraber aylardır İstanbul'da güvenilir tüp bebek doktoru arıyoruz. Sonunda Ziya Kalem hocam ile tanıştık ve hayatımızın dönüm noktası oldu diyebiliriz. Çok nazik ve anlayışlı bir insana derdimizi anlatmak ve ardından başarılı bir tüp bebek tedavisi süreci geçirmek bizi çok mutlu etti. Doçent Doktor Ziya Kalem'e tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu alanda önerebileceğim doktorların başında Ziya Kalem'in geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  Erkan Çelik

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.

  Dinara Jumaniyazowa

  Doktora ve tüm ekibine teşekkür ederim.Yabanci olmamıza rağmen bizimle güzel ilgilendiler.

  Canan Yıldırım

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye edilir.

  Diğer Tedaviler
  Doğurganlık Testleri

  Gerekli doğurganlık testlerini zamanında yaptırmanız hekime yol gösterici olabilir. Anne olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için doğru ..

  Devamı >
  İlk Randevunuz

  Kısırlık kolay değildir. Stresli, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Ve tedavileri düşünmenin zamanı geldiğinde, bilgi eksikliği halihazırda ..

  Devamı >
  Ne Zaman Doktora Görünmeli?

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki durumlar oldukça tanıdık gelebilir: Doğum kontrolünü durdurdunuz. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye g..

  Devamı >
  Yaş Önemlidir

  Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. Kısırlık sorunu ile uğraşırken yaş en büyük düşmanlarımızdan biri olabilir. Kadınlar aile ku..

  Devamı >
  Kadın Doğum Sözlüğü

  ADEZYON Karın boşluğunda fallop tüplerinde veya rahim içinde skar dokusu bulunabilir. Yumurtanın taşınmasını ve embriyonun rahme yerleşmesini engel..

  Devamı >
  Tüp Bebek Başarısızlığı

  Doğurganlık başarınızı en üst düzeye çıkarmak söz konusu olduğunda, aldığınız bakımın kalitesinden emin olmanız çok önemlidir. Başka bir merkezde ted..

  Devamı >
  Kısırlık

  Rakamlarla ifade edersek tüm kısırlık vakalarının %35’i kadın partnerde, %35’i erkekte, %20’si her iki partnerde ve %10’u “açıklanamayan” olarak kabul..

  Devamı >
  Hamile Kalamıyorum

  Hamile kalma güçlüğünüz olabilir ve hayatınızın bir çok yönünü etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışırken evde yapılan gebelik testinin negatif sonuçlar..

  Devamı >
  PCOS – Polikistik Over Sendromu

  Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. PCOS bir kadının adet döngüsünü sıklıkla etk..

  Devamı >
  IVF Genetik Testleri

  Kısırlık veya tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlarda embriyodaki kromozomal anormallikler nedenlerin ilk sırasında gelmektedir. . Doğal olarak y..

  Devamı >