Pelvik Taban Bozuklukları

Pelvik Taban Bozuklukları

Uterin Prolapsus (Rahim Sarkması)

Birden fazla doğum gerçekleştirmek, uzun süredir var olan kabızlık problemi, ağır yük kaldırma, erken menopoz dönemi, yaşın ilerlemesi ve kalıtsal faktörler pelvik taban bozukluklarına neden olabilir.

Kadının yaşam kalitesini ciddi derecede etkileyen ve hastanın sadece fiziksel değil psikolojik olarak da rahatsızlanmasına neden uterin prolapsus; mesaneyi, rahim ve vajen olmak üzere pelvis içerisinde yer alan organları destekleyen pelvik kaslarının ve bağlarının zayıflaması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Oldukça ciddi bir hastalık olmasına ve kişinin pelvik fonksiyonlarının bozulmasına neden olan uterin proplapsus, genellikle ileri yaş hastalığı olarak varsayıldığı için sıklıkla ihmal edilmektedir. Fakat gelişen teknolojik metotlar sayesinde günümüze teşhisi ve tedavisi oldukça kolaylaşmıştır.

Pelvik taban bozuklukları geçiren hastalarda ağırlıklı olarak özellikle lavabo kullanımında meydana gelen ağrı ve baskı hissi şikayetleri bulunmaktadır. Vajen ve makat organlarındaki ağrı ve baskı hissi haricinde, kişi mesane boşaltımı sonrasında tam olarak rahatlayamama hissini de yaşayabilir. Kabızlık ile vajenden dışarı sarkan ve topa benzeyen dokunun varlığı da uterin proplasus belirtileri arasında yer almaktadır.

Uterin prolapsus teşhisinde ilk önce kişiye pelvik muayene yapılmaktadır. İlaveten ultrason yardımıyla görüntüleme yöntemlerine başvurabilmektedir.

Pelvik taban bozuklukları tedavisinde tıbbı yöntemlere başvurulabildiği gibi kişinin kendisinin de uygulayabileceği yöntemler bulunmaktadır. Hastanın tek başına yapabileceği tedavi yöntemleri arasında kegel egzersizleri yer almaktadır. Hastanın kendi başına yapamaması durumlarında ise Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezlerinden yardım alınabilmektedir. Ayrıca kişinin tütün mamullerini bırakması ve sağlıklı kiloda kalması da henüz başlangıç düzeyindeki uterin proplasus için önerilen tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Daha ileri seviyelerde olan hastalar için de cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Ameliyat gerektiren operasyonların başında ise vaginal yoldan rahmin alınması işlemi uygulanmaktadır. Hasta genç ise veya çocuk doğurmak arzusu varsa rahim alınmadan dokuların tekrar asılması şeklinde bir ameliyat ta planlanabilir.

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Ziya Kalem

  Videolar
  Hasta Yorumları
  Nurettin Mert Gök

  Eşimle beraber aylardır İstanbul'da güvenilir tüp bebek doktoru arıyoruz. Sonunda Ziya Kalem hocam ile tanıştık ve hayatımızın dönüm noktası oldu diyebiliriz. Çok nazik ve anlayışlı bir insana derdimizi anlatmak ve ardından başarılı bir tüp bebek tedavisi süreci geçirmek bizi çok mutlu etti. Doçent Doktor Ziya Kalem'e tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu alanda önerebileceğim doktorların başında Ziya Kalem'in geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  Erkan Çelik

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.

  Dinara Jumaniyazowa

  Doktora ve tüm ekibine teşekkür ederim.Yabanci olmamıza rağmen bizimle güzel ilgilendiler.

  Canan Yıldırım

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye edilir.

  Diğer Tedaviler
  Doğurganlık Testleri

  Gerekli doğurganlık testlerini zamanında yaptırmanız hekime yol gösterici olabilir. Anne olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için doğru ..

  Devamı >
  İlk Randevunuz

  Kısırlık kolay değildir. Stresli, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Ve tedavileri düşünmenin zamanı geldiğinde, bilgi eksikliği halihazırda ..

  Devamı >
  Ne Zaman Doktora Görünmeli?

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki durumlar oldukça tanıdık gelebilir: Doğum kontrolünü durdurdunuz. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye g..

  Devamı >
  Yaş Önemlidir

  Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. Kısırlık sorunu ile uğraşırken yaş en büyük düşmanlarımızdan biri olabilir. Kadınlar aile ku..

  Devamı >
  Kadın Doğum Sözlüğü

  ADEZYON Karın boşluğunda fallop tüplerinde veya rahim içinde skar dokusu bulunabilir. Yumurtanın taşınmasını ve embriyonun rahme yerleşmesini engel..

  Devamı >
  Tüp Bebek Başarısızlığı

  Doğurganlık başarınızı en üst düzeye çıkarmak söz konusu olduğunda, aldığınız bakımın kalitesinden emin olmanız çok önemlidir. Başka bir merkezde ted..

  Devamı >
  Kısırlık

  Rakamlarla ifade edersek tüm kısırlık vakalarının %35’i kadın partnerde, %35’i erkekte, %20’si her iki partnerde ve %10’u “açıklanamayan” olarak kabul..

  Devamı >
  Hamile Kalamıyorum

  Hamile kalma güçlüğünüz olabilir ve hayatınızın bir çok yönünü etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışırken evde yapılan gebelik testinin negatif sonuçlar..

  Devamı >
  PCOS – Polikistik Over Sendromu

  Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. PCOS bir kadının adet döngüsünü sıklıkla etk..

  Devamı >
  IVF Genetik Testleri

  Kısırlık veya tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlarda embriyodaki kromozomal anormallikler nedenlerin ilk sırasında gelmektedir. . Doğal olarak y..

  Devamı >