Sistit Tedavisi

Sistit Tedavisi

Sistit Nedir?

Her kadına ömrü hayatında en az bir defa teşhisi konulan sistit, ürojinekoloji alanının en sık görülen rahatsızlıklarından bir tanesi olmaktadır. Toplum içerisinde sistit olarak bilinen rahatsızlığın tıbbi karşılığı ise idrar kesesi iltihaplanmasıdır. Bir diğer ifade ile, sisti idrar yolları enfeksiyonun halk arasında yaygın olarak kullanılan adıdır.

Sistit Belirtileri Nelerdir?

Hastalarda en sık gözlemlenen sistit belirtileri idrarda yanma ve kasık bölgesinde ağrı hissi olmaktadır. Bu belirtiler haricinde birçok faktör sistit belirtileri arasında yer almaktadır. İdrar yolları enfeksiyonu için hasta şikayetleri arasında sık gözlemlenen diğer belirtiler şu şekilde sıralanmaktadır:

* Kasık, karın ve genital bölgede yanma ve sızı hissi
* Sık idrara çıkma isteği
* İdrar boşaltımından sonra rahatlayamama
* İdrar rengindeki koyuluk ve bulanıklık
* İdrardan kan gelmesi
* İdrarda koku
* Ateş
* Mide bulantısı
* Böbreklerde ağrısı hissi
* Yorgunluk ve halsizlik

Sistit Neden Olur?

Kadının genital bölgesi enfeksiyonlara karşı kendini bazı durumlarda koruyamamaktadır. Bu durumun en önemli nedeni ise kadın üreme organının yapısı olmaktadır. Üretranın kısa ve anal bölgeye yakın olması idrar yollarında gaitada adı verilen bakterilerin üremesine ve yayılmasına neden olmaktadır.

Ayrıca cinsel aktivitesi olan kadınlarda özellikle korunmasız ilişki sonrasında partnerden alınabilen gaita virüsü kadının idrar yollarında enfeksiyona neden olabilmektedir. Menopoz döneminde ise kadındaki östrojen hormonu seviyesinin düşmesi ile idrar yollarında enfeksiyon gözlemlenmesi yüksek bir ihtimal olmaktadır.

sistit tedavisi 2

Sistit Teşhisi Nasıl Konur?

Hastanın uzman jinekolog hekimine anlattığı şikayetler doğrultusunda ilk önce idrar tahliline başvurulur. Basit idrar yolları enfeksiyonu geçiren hastalarda çoğu zaman idrar tahlili yeterli olmaktadır. Öte yandan idrardan kan ve koku gelmesi ile böbreklerde ağrı hissi şikayetleri ile doktoruna başvuran hastalarda daha detaylı tanı koyma tetkiklerine de başvurulmaktadır.

İdrar kültürü doktorların sistit rahatsızlığı geçiren hastalar için uyguladığı diğer tetkik yöntemlerinden bir tanesidir. İdrar kültürü ile idrar yolları enfeksiyonuna neden olan bakterinin teşhisi konularak bakteri tipine uygun antibiyotik tedavisi seçilir.

Yüksek ateş ve böbreklerde ağrı hissi ile uzman hekimlere başvuran hastalara ise ultrason ve tomografi ile böbreklerde taş oluşup oluşmadığı kontrol edilir. Ayrıca sistografi ile de idrar kesesi içine verilen kontrast madde aracılığıyla mesanenin kontrolü yapılmaktadır.

Bazı hastalarda ise hekimlerine başvurduğu şikayetler doğrultusunda idrardaki protein miktarının kontrolü yapılmaktadır. Özellikle idrar rengindeki değişiklik, koku ve köpük oluşumu belirtileri gösterilen hastalara bu tetkik uygulanmakta olup böbreklerden protein enziminin yapılıp yapılmadığı kontrol edilir.

Sistit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sistit tedavisinde  başvurulan ilk tedavi yöntemi antibiyotik içeren ilaçlardır. Genellikle ilk 24-36 saat içerisinde etkisini gösteren antibiyotik tedavisi ile basit idrar yolları enfeksiyonu geçiren hastalarda iyileşme başlamaktadır.

Antibiyotik tedavisinin etkili olmadığı ve yinelenen idrar yolları enfeksiyonu durumlarında hastalara daha farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. İlk önce idrar kültürü ile idrar yollarındaki bakterinin türü belirlenir. Daha sonrasında sadece bakteriyi yok etmeye yönelik antibiyotikli ilaçlar ile hasta tedavi edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Sistit cinsel ilişki ile bulaşır mı?

İdrar yolları enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak tanımlanmamak ile birlikte cinsel ilişki sırasında hastanın partnerinden gaitada virüsü geçebilir.

İdrar yolları enfeksiyonunu önleme yöntemleri nelerdir?

Sistit geçiren kadınların özellikle genital bölge hijyenine dikkat etmesi gerekmektedir. Genital bölge çok sık nemli kaldığı zamanlarda bakteri ve mantar üremesi oluşabilmektedir. Bu yüzden pamuklu iç çamaşırlar tercih edilmeli ve genital bölge olabildiğince kuru tutulmalıdır. Cinsel ilişki sırasında da gaita bakterisi partnerden geçebildiği için hem cinsel ilişki öncesinde hem de sonrasında genital bölge temizlenmelidir. Ayrıca cinsel ilişki sonrasında en erken zamanda idrar boşaltımı yapılması gerekmektedir. Böylece idrar yollarına yerleşen bakteriler tutunmadan vücuttan atılabilmektedir. Günlük en az 2-3 litre su tüketimi gerçekleştirilmelidir. Su, böbreklerde oluşabilecek taşı engellenebilmektedir. Ayrıca kişinin daha sık idrara çıkmasını sağlayarak idrar kesesi içinde oluşan bakterilerin dışarıya atılması sağlanmaktadır. Kronik kabızlık ve öksürük gibi rahatsızlıklar da tedavi edilmelidir.

Kadınlardan sistit için hangi doktora başvurulmalıdır?

Kadınlarda idrar yolları enfeksiyonu ile ilgilenen tıbbi branş ürojinekoloji olmaktadır. Ürojinekoloji, kadın hastalıkları alanı olan jinekoloji ile boşaltım sistemi ile ilgilenen ürolojinin birleşimi ile oluşmaktadır. Ürojinekoloji branşında uzmanlığını yapmış hekimlere ise ürojinekolog denilmektedir.

İdrar yolları enfeksiyonu için bitkisel tedavi var mıdır?

Maydanoz, mısır püskülü, sarımsak ve papatya içeren karışımlar idrar yolları enfeksiyonuna neden olan bakterileri söktürücü özelliği taşımaktadır. Öte yandan bitkisel tedavi sistit için tek başına yeterli olacak bir tedavi yöntemi değildir. İdrar yolları için en etkili tedavi yöntemi antibiyotik tedavisidir.

Sistit çocuk sahibi olmaya engel midir?

Hayır, değildir. İdrar yolları enfeksiyonu sadece mesane ile ilgili bir rahatsızlık olup antibiyotik tedavisi ile bu rahatsızlık geçirilebilmektedir. Bu yüzden sistit, kadın üreme organını etkilyen bir jinekolojik sağlık sorunu değildir.
Bize Ulaşın

Doçent Dr. Ziya Kalem

  Videolar
  Hasta Yorumları
  Nurettin Mert Gök

  Eşimle beraber aylardır İstanbul'da güvenilir tüp bebek doktoru arıyoruz. Sonunda Ziya Kalem hocam ile tanıştık ve hayatımızın dönüm noktası oldu diyebiliriz. Çok nazik ve anlayışlı bir insana derdimizi anlatmak ve ardından başarılı bir tüp bebek tedavisi süreci geçirmek bizi çok mutlu etti. Doçent Doktor Ziya Kalem'e tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu alanda önerebileceğim doktorların başında Ziya Kalem'in geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  Erkan Çelik

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.

  Dinara Jumaniyazowa

  Doktora ve tüm ekibine teşekkür ederim.Yabanci olmamıza rağmen bizimle güzel ilgilendiler.

  Canan Yıldırım

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye edilir.

  Diğer Tedaviler
  Doğurganlık Testleri

  Gerekli doğurganlık testlerini zamanında yaptırmanız hekime yol gösterici olabilir. Anne olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için doğru ..

  Devamı >
  İlk Randevunuz

  Kısırlık kolay değildir. Stresli, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Ve tedavileri düşünmenin zamanı geldiğinde, bilgi eksikliği halihazırda ..

  Devamı >
  Ne Zaman Doktora Görünmeli?

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki durumlar oldukça tanıdık gelebilir: Doğum kontrolünü durdurdunuz. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye g..

  Devamı >
  Yaş Önemlidir

  Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. Kısırlık sorunu ile uğraşırken yaş en büyük düşmanlarımızdan biri olabilir. Kadınlar aile ku..

  Devamı >
  Kadın Doğum Sözlüğü

  ADEZYON Karın boşluğunda fallop tüplerinde veya rahim içinde skar dokusu bulunabilir. Yumurtanın taşınmasını ve embriyonun rahme yerleşmesini engel..

  Devamı >
  Tüp Bebek Başarısızlığı

  Doğurganlık başarınızı en üst düzeye çıkarmak söz konusu olduğunda, aldığınız bakımın kalitesinden emin olmanız çok önemlidir. Başka bir merkezde ted..

  Devamı >
  Kısırlık

  Rakamlarla ifade edersek tüm kısırlık vakalarının %35’i kadın partnerde, %35’i erkekte, %20’si her iki partnerde ve %10’u “açıklanamayan” olarak kabul..

  Devamı >
  Hamile Kalamıyorum

  Hamile kalma güçlüğünüz olabilir ve hayatınızın bir çok yönünü etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışırken evde yapılan gebelik testinin negatif sonuçlar..

  Devamı >
  PCOS – Polikistik Over Sendromu

  Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. PCOS bir kadının adet döngüsünü sıklıkla etk..

  Devamı >
  IVF Genetik Testleri

  Kısırlık veya tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlarda embriyodaki kromozomal anormallikler nedenlerin ilk sırasında gelmektedir. . Doğal olarak y..

  Devamı >