Smear Testi

Smear Testi

Smear testi kadınlar için gerçekleştirilen ve rahim ağzı kanseri ya da kanser öncüsü olan prekanser taraması için gerçekleştirilen bir tetkiktir. İstisnasız her kadının mutlaka düzenli olarak yaptırması gereken bu test sayesinde kansere sebebiyet veren lezyonların tedavi edilebilir bir durumdayken tespit edilmesini sağlıyor. Ülkemizde ve dünya genelinde rahim ağzı kanseri hızla artıyor. Dolayısıyla smear testi taramasının önemi de gün geçtikçe daha net bir şekilde kendini belli ediyor.

Smear Testi Nasıl Alınır?

Adet kanaması olduğunda smear testi için numune alınmamalıdır. Test için en ideal zamanın adet kanamasından 10 gün ila 20 gün sonrası olduğunu belirtebiliriz.

Test için öncelikle hasta jinekolojik muayene masasına alınır ve rahim ağzının görülebilmesi için spekulum adı verilen alet yerleştirilir. Hemen ardından rahim ağzından küçük bir sürüntü alınır ve toplanan hücreler patolojik incelemeye gönderilir. Yapılan test sonucunda prekanseröz lezyonların mevcut olup olmadığı saptanır.

Hücre toplanması yani smear testi için örnek alınması esnasında hastanın acı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmaz. Hasta açısından hücre toplanması işleminin son derece konforlu bir süreç eşliğinde tamamlandığını ve en fazla birkaç dakika sürdüğünü belirtebiliriz. Rutin kontroller esnasında da doktorunuzdan bu testin yapılmasını isteyebilirsiniz.

Smear Testi Neden Önemlidir?

Günümüzde kadınlarda görülen kanserler arasında rahim ağzı kanserinin 6. sırada yer aldığının ve ölüm nedenleri arasında da 10. sırada bulunduğunun altını çizmek gerekiyor. Bu nedenle pap smear olarak da adlandırılan smear testi taramasının kadınlar tarafından ihmal edilmemesi ve düzenli periyotlarla yaptırılması çok büyük bir önem taşıyor.

Tüm kanser türlerinde olduğu gibi rahim ağzı kanserinde de erken tanı hayat kurtarabiliyor. Lezyonların tedavi edilebilecek durumdayken tespit edilmesi sayesinde yani erke tanı durumunda çok daha kısa bir tedavi protokolü ile kadınların sağlığına kavuşması mümkün olabiliyor.

Erken yaşta cinsel ilişki yaşamaya başlamak, tütün ürünleri kullanımı, HPV, A vitamini düşüklüğü, fazla sayıda cinsel partnere sahip olmak gibi çeşitli unsurlar kadınlarda rahim ağzı kanseri riskini yükseltiyor. Bu grupta yer alan kadınlar için simir testi çok daha fazla önem kazanıyor. Son derece basit bir şekilde numune alınması yoluyla gerçekleştirilen bu test hastalarda ağrıya, acıya neden olan bir uygulama değildir. Testin yapılması için kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmak gerekiyor.

Smear Testi Sonucu Yorumlama Nasıl Yapılır?

Yapılan bu test ile bazı bulgulara rastlanması halinde smear testi sonrasında bazı ileri tetkiklerin yapılması gerekebilir. Test sonuçlarının Bethesta sistemiyle raporlandığını belirtmek gerekiyor. Test değerlerin de anormal ya da kanseröz hücre görülmemesi halinde sonuç “negatif” olarak değerlendirilir. Test sonucunun negatif olması tüm hücrelerin normal olduğunu ve rahim ağzının sağlıklı olduğunu gösterir.

Servikal hücrelerin anormal olması durumunda da test sonucu “pozitif” olarak değerlendirilir. Normal olmayan görünümlere rastlanması, rahim ağzında farklı boyutlarda şekillere rastlanması gibi durumlarda smear testi pozitif olarak sonuçlanır. Bu durumda ileri tetkiklere başvurulur ve anormal hücre görünümünün nedeni anlaşılmaya çalışılır.

Smear Testi Kesin Sonuç Verir Mi?

Elbette tüm testler gibi smear testi de yanılma payı olan tetkiklerden biridir. Yanılma payının bir hayli düşük olduğunu belirtebiliriz ancak yine de kesin sonuç verdiğini de belirtmek yanıltıcı olacaktır. Düzenli olarak testin yapılması yani tekrarlanması yanılma olasılığında da düşüş olmasını sağlar.

Smear Testi Yapılmaya Ne Zaman Başlanmalı?

21 yaşından sonra smear testi yapılmaya başlanmalıdır. Erken cinsel ilişi yaşanması halinde ilk cinsel ilişkiden 3 yıl sonra bu testin düzenli olarak yapılmasına başlanması gerekiyor. Bu noktada testin hangi periyotlar ile yapılması gerektiği de merak ediliyor. 30 yaşından küçük olan kişilerin yılda bir defa mutlaka testi yaptırması gerekiyor. 30 yaşında büyük olan kişiler için periyotlar çok daha farklıdır.

Bu kişilerin yaptırdıkları son 3 simir testi sonucu negatif çıktıysa 2 ila 3 yılda bir test yaptırmaları önerilir. Fakat bu noktada önemli bir kriterden de söz etmek gerekir. Eğer HIV pozitifseniz, bağışıklık sisteminiz zayıfsa, organ transplantasyonu yapıldıysa, östrojen kullanıyorsanız, kemoterapi ya da kortizon tedavisi gördüyseniz bu durumda smear testi taramasının daha sık yapılması gerekir.

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Ziya Kalem

  Videolar
  Hasta Yorumları
  Nurettin Mert Gök

  Eşimle beraber aylardır İstanbul'da güvenilir tüp bebek doktoru arıyoruz. Sonunda Ziya Kalem hocam ile tanıştık ve hayatımızın dönüm noktası oldu diyebiliriz. Çok nazik ve anlayışlı bir insana derdimizi anlatmak ve ardından başarılı bir tüp bebek tedavisi süreci geçirmek bizi çok mutlu etti. Doçent Doktor Ziya Kalem'e tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu alanda önerebileceğim doktorların başında Ziya Kalem'in geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  Erkan Çelik

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.

  Dinara Jumaniyazowa

  Doktora ve tüm ekibine teşekkür ederim.Yabanci olmamıza rağmen bizimle güzel ilgilendiler.

  Canan Yıldırım

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye edilir.

  Diğer Tedaviler
  Doğurganlık Testleri

  Gerekli doğurganlık testlerini zamanında yaptırmanız hekime yol gösterici olabilir. Anne olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için doğru ..

  Devamı >
  İlk Randevunuz

  Kısırlık kolay değildir. Stresli, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Ve tedavileri düşünmenin zamanı geldiğinde, bilgi eksikliği halihazırda ..

  Devamı >
  Ne Zaman Doktora Görünmeli?

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki durumlar oldukça tanıdık gelebilir: Doğum kontrolünü durdurdunuz. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye g..

  Devamı >
  Yaş Önemlidir

  Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. Kısırlık sorunu ile uğraşırken yaş en büyük düşmanlarımızdan biri olabilir. Kadınlar aile ku..

  Devamı >
  Kadın Doğum Sözlüğü

  ADEZYON Karın boşluğunda fallop tüplerinde veya rahim içinde skar dokusu bulunabilir. Yumurtanın taşınmasını ve embriyonun rahme yerleşmesini engel..

  Devamı >
  Tüp Bebek Başarısızlığı

  Doğurganlık başarınızı en üst düzeye çıkarmak söz konusu olduğunda, aldığınız bakımın kalitesinden emin olmanız çok önemlidir. Başka bir merkezde ted..

  Devamı >
  Kısırlık

  Rakamlarla ifade edersek tüm kısırlık vakalarının %35’i kadın partnerde, %35’i erkekte, %20’si her iki partnerde ve %10’u “açıklanamayan” olarak kabul..

  Devamı >
  Hamile Kalamıyorum

  Hamile kalma güçlüğünüz olabilir ve hayatınızın bir çok yönünü etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışırken evde yapılan gebelik testinin negatif sonuçlar..

  Devamı >
  PCOS – Polikistik Over Sendromu

  Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. PCOS bir kadının adet döngüsünü sıklıkla etk..

  Devamı >
  IVF Genetik Testleri

  Kısırlık veya tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlarda embriyodaki kromozomal anormallikler nedenlerin ilk sırasında gelmektedir. . Doğal olarak y..

  Devamı >