Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi – IVF

Geleneksel başlangıç tedavilerine rağmen kısırlığı devam eden bireyler ve çiftler için laboratuvar ortamında döllenme (tüp bebek tedavisi- IVF) mantıklı bir sonraki adımı sunar. Rahim içi inseminasyonun beş katına varan gebelik oranları ile IVF yani tüp bebek tedavisi, günümüzde mevcut olan en etkili doğurganlık tedavisidir. Bu doğurganlık tedavisinin en yaygın şeklidir ve özellikle ileri yaştaki kadınlar, fallop tüpleri (rahim borusu) hasarlı kadınlar, erkek faktörlü kısırlık ve daha fazlası için yararlıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Başarılarımız

Belirli rahatsızlıkları olan hastalara yardımcı olmak için standart IVF sürecinde çeşitli değişiklikler sunuyoruz. 20 yıllık tecrübe ve 10.000’den fazla doğan bebekle doğurganlık merkezimiz ve tüp bebek uzmanlarımız, mümkün olan en kısa sürede tüp bebek hamileliği elde etmenize yardımcı olacak deneyim, teknoloji, rehberlik ve desteklerini sunmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi : Temeller

 • Tüp bebek tedavisi sırasında, ayaktan tedavi edilerek cerrahi müdahale ile bir kadının yumurtalıklarından yumurtalar toplanır ve laboratuvarımızda eşinden alınan sperm tarafından döllenir.
 • Erkek partner anormal bir sperm analizine sahipse, İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI) adı verilen bir işlemle her yumurtaya tek bir sperm enjekte edilerek döllenme sağlanır.
 • Embriyo olarak adlandırılan döllenmiş yumurtalar, döllenmeden üç ila beş gün sonra kadının rahmine transfer edilir – veya sonraki bir döngüde kullanılmak üzere dondurulabilir.
 • Implantasyondan önce, embriyolar genetik yeterlilikleri açısından da test edilebilir. PGT-A ve PGT-M testlerimiz, bir IVF döngüsünde kullanılmadan önce bir embriyodaki genetik veya kromozomal kusurları belirlememizi sağlar.
 • PGT-A ve PGT-M’nin başarı oranlarını arttırdığı, düşükleri azalttığı, kalıtsal koşulların sonraki çocuklara geçmesini ortadan kaldırdığı ve hamileliğe ulaşmak için geçen toplam süreyi azalttığı gösterilmiştir.
 • Tüp bebek merkezimizdeki doğum uzmanlarımız, ailenizi  büyütme konusundaki hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olarak kişiselleştirilmiş ve en uygun tedavi yolunu belirlemek için sizinle birlikte çalışacaktır.

Genetik Testler

Uzmanlarımız, transfer için en iyi embriyoları seçmek veya sizin veya eşinizin çocuklarınıza geçirebileceği genetik koşulları kontrol etmek için tüp bebek tedavisi sırasında sıklıkla PGT-A ve PGT-M testini önerir. PGS yardımıyla tekrarlayan gebelik kayıplarının veya başarısız doğurganlık döngülerinin nedenini belirleyebilir, implantasyondan önce en iyi embriyoları seçebilir ve tüp bebek tedavisindeki başarı oranınızı artırabiliriz.

Mini Tüp Bebek Tedavisi

Yalnızca bizim İstanbul, Bahçeşehir merkezimizdeki hastalara sunulan minimal stimülasyonlu IVF (Mini IVF), standart tüp bebek tedavisine benzer bir yaklaşım sunar, ancak amacı fazla sayıda yumurta yerine daha az sayıda yüksek kaliteli yumurta elde etmektir. Bu, kadınlara ve çiftlere şu avantajları sunar:

 • daha az zaman vaadi
 • daha az maliyet
 • daha az doğurganlık ilaçları

Standart tüp bebek tedavisinden farklı olarak Mini IVF, yumurtalıkları uyarmak için daha zayıf ilaçlar veya daha düşük dozlarda doğurganlık ilaçları kullanır. Bu, yumurta toplama zamanında toplanan daha az yumurta anlamına gelir. Geleneksel tüp bebek tedavisinde genellikle belirli bir döngüde transfer edilmeyen embriyoları dondurma

Mini IVF’ nin sizin için uygun olup olmadığını merak ediyorsanız, size doktorunuza danışmaya veya e-posta yoluyla veya 0533 696 70 96 numaralı telefondan danışma merkezimi ile bağlantı kurmaya davet ediyoruz.

Ne Zaman Tüp Bebek Tedavisi Düşünülmelidir?

Tüp bebek tedavisi birçok kişiye şanslarını azaltan bir veya daha fazla faktör karşısında hamilelik girişiminde bulunma fırsatı sunar. Aşağıda bireylerin veya çiftlerin tüp bebek tedavisini düşünmelerinin en yaygın nedenlerini bulacaksınız.

Tüp Bebek Tedavisi Seçme Nedenleri:

 • IUI  (aşılama) gibi daha basit tedavilerle başarısız olan kadınlar veya çiftler
 • yaşa bağlı kısırlığı olan kadınlar
 • yumurtalık rezervi düşük kadınlar
 • devamlı düşük yapan kadınlar
 • ailesinde genetik kusur öyküsü olan veya taşıyan kadınlar veya erkekler
 • tıkalı veya hasarlı fallop tüpleri olan kadınlar
 • Yumurtlama yapamayan kadınlar
 • polikistik over sendromu (PCOS) olan kadınlar
 • endometriozis hastalığı olan kadınlar
 • sperm kalitesi veya miktarı düşük olan erkekler
 • Açıklanamayan kısırlığa sahip çiftler

Tüp Bebek Tedavisi Süreci Nasıl İşlemektedir?

İlk Muayane:

Tüp bebek sürecindeki ilk adım olan ilk konsültasyonunuz, kliniğimizin tıbbi geçmişiniz hakkında daha fazla bilgi edinmesi, hedeflerinize hitap eden ve başarınızı en üst düzeye çıkaran kişiselleştirilmiş bir tüp bebek tedavi planı tasarlamaya başlaması için bir fırsattır. 3. Gün hormon seviyelerinizin kapsamlı bir çalışması ve diğer ön testler tamamlandıktan sonra, bakım ekibiniz sizi tüp bebek tedavisinin döngüsüne başlamanız için hazırlayacaktır.

Yumurtalık Stimülasyonu:

Normal olarak, bir kadın adet döngüsünde ayda bir olgun yumurta üretir. Doğurganlık ilaçları, yumurtalıkların yumurta üretimini artırması ve birçok yumurta üretmesi için sinyal verir. Bu stimülasyon süreci yedi ila on gün boyunca devam edebilir, bu süre zarfında kliniğimizdeki bakım ekibiniz yumurtalıkları incelemek için ultrasonlar ve hormon seviyelerini izlemek için kan çalışması ile doğurganlık tedavinizin ilerlemesini izleyecektir.

Yumurta içeren foliküller sağlıklı bir boyuta ulaştığında, yumurtaların nihai olgunlaşmasını sağlamak ve yumurtlamayı teşvik etmek için bir hCG (

Yumurtalığı uyarıcı ilaçlar) enjeksiyonu kullanılır.

Yumurta Alımı ve Geri Kazanımı:

hCG enjeksiyonundan otuz altı saat sonra yumurtalar kadının yumurtalıklarından alınmaya hazırdır. Kadının vücudundan olgun yumurtaları toplamak için bir  vajinal ultrason yumurta alımı adı verilen küçük bir ayakta tedavi işlemi gerçekleştirmekteyiz.İşlem, klinikte gerçekleştirilen otuz dakikalık kısa bir işlemdir. Rahatlığı sağlamak için hafif bir anestezi uygulanır. Çoğu kadın işlemden yaklaşık bir saat sonra eve dönebilir.

Aynı gün eşiniz laboratuvarımıza taze bir sperm örneği verecektir. Yumurta alımını takiben, rahmi embriyonun implantasyona hazırlamak için progesterona başlayacaksınız. Embryo transferi toplama işleminde 3 veya 5 gün sonra gerçekleştirilecektir.

Embriyo Gelişimi:

Embriyologlarımız döllenme için yumurtaları spermle birleştirir. Artık embriyo olarak adlandırılan döllenmiş yumurtalar, daha da gelişmesi için inkübatörlerde tutulur. Sperm, tohumlamadan birkaç saat sonra bir yumurtayı döller. Embriyoloğunuz döllenme şansının düşük olduğunu düşünüyorsa, sperm doğrudan yumurtaya enjekte edilebilir. Bu işleme İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI) denir.

Embriyo Seçimi:

Embriyologlardan oluşan ekibimiz, düzgün bir şekilde büyüdüklerinden emin olmak için embriyolarınızı düzenli olarak izleyecektir. Yaklaşık beş gün içinde normal bir embriyo, aktif olarak bölünen birçok hücreye dönüşür. Bu noktada, başarısız tüp bebek tedavisi veya düşük yapma öyküsü olan veya çocuklarına genetik bir bozukluğu geçme riski olan kişi veya çiftler, genetik testlere (PGS veya PDG) katılabilirler.

Embriyologlarımız daha sonra embriyo kalitesini değerlendirir ve hangi embriyoların daha sağlıklı olduğuna karar verir. Embriyoların genetik testi (PGS – Preimplantasyon Genetik Tarama), embriyologlara seçim süreci için embriyolar hakkında. Başarılı, sağlıklı bir hamilelik için en kaliteli embriyo seçilir.

Embriyo Transferi:

Tedavi kriterlerine uyanlara birkaç tane yerine tek bir sağlıklı embriyonun transfer edilmesi işlemi olan elektif tek embriyo transferini (eSET) öneriyoruz. Bu, seçilmiş çiftlerde ilk tercihimiz çünkü biliyoruz ki çoklu embriyo transferi çoklu gebeliklerle ilişkilidir. Ve sağlıklı bir hamilelik için en büyük şansın tek çocuklu bir hamilelikle gerçekleşeceğini biliyoruz.

Yumurta toplama ve döllenmeden üç ila beş gün sonra embriyolar kadının rahmine transfer edilir. Bu prosedür, rahim ağzından sokulan bir kateter yardımıyla klinikte gerçekleştirilir. Çoğu kadın, ertesi gün düzenli aktivitelerine devam edebilir. Bir embriyo rahim zarına yapışır ve büyürse gebelik oluşur. Kullanılmayan embriyolar, gelecekteki implantasyon seçeneğine izin vermek için dondurulabilir.

Embriyo Transferi Sonrası:

Embriyonun implante edilmesini kolaylaştırmak amacıyla uterus duvarını kalınlaştırmaya yardımcı olmak için, embriyo transferinden sonra iki hafta boyunca progesteron tedavisine devam edeceksiniz. Embriyo transferinden birkaç gün sonra gebelik için kan testi yapılır. Hamilelik doğrulanırsa, plasentanız hamileliği kendi başına desteklemek için yeterli progesteron üretmeye başlayana kadar, progesterona üç ila dört hafta daha devam edersiniz. Hamilelik doğrulanamıyorsa, başka bir tüp bebek tedavisi döngüsüne başlamaya karar verebilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları

Tüp bebek fiyatları bir çok kişi tarafından araştırılıyor ve bununla ilgili çok fazla arama yapılıyor. Öncelikli olarak şunu belirtmeliyim ki herkese aynı paket şeklinde uygulanan tüp bebek tedavilerinin başarı şansı genellikle düşük oluyor. Doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlere özel testler yapılarak sorunun nedeni araştırılmalı ve ona göre bir tedavi planı hazırlanmalıdır.

Kişiye özel tedavi planı için yapılan testler uygulanan tedavi yöntemleri kişiden kişiye göre farklılık gösterdiği için tedavi maliyeti de değişebilmektedir. Yine de tüp bebek fiyatları için ortalama maliyetleri öğrenmek istiyorsanız kliniğim ile irtibata geçebilir  yada aşağıdaki fiyat bilgisi formunu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla kalınız…

Sıkça Sorulan Sorular

İlk Denemede Tüp Bebek Tedavisi Başarı Oranı Nedir?

İlk denemede tüp bebek tedavisi başarı oranı 35 yaşın altındaki kadınlarda yüzde altmış civarındadır. Öte yandan 35 yaşından sonra bu oran düşmekte ve 40lı yaşlarda yüzde yirmi civarında seyretmektedir. Kadının yumurtalık rezervleri yaşa bağlı olarak azalmaktadır. Azalan yumurta rezervleri de tüp bebek tedavisinin başarı ile sonuçlanmasını engellemektedir.

İkinci Tüp Bebek Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

İlk denemesinin başarısız ile sonuçlanmasının ardından çiftlere yapılan detaylı tetkikler ile başarısızlığın sebebi tespit edilmeye çalışılır. İlk denemeden yaklaşık 2-3 ay sonra da ikinci tüp bebek tedavisine başlanabilir.

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Seçilecek tedavi protokolüne bağlı olarak tüp bebek tedavi süresi başlangıçtan embriyo transferine kadar 15 ila 25 gün arası süren bir süreçtir.

Tüp Bebek Tedavisinin En Önemli Aşaması Hangisidir?

Yumurta büyütme tedavisinin ardından yeterli büyüklüğü ereşen folikül boyutlarından sonra çatlama iğnesi yapılarak ilk 36 saat sonrasında yumurta hücresi toplanma işlemi başlatılır. Tüp bebek tedavisinin en önemli aşaması bu olmaktadır.
Bize Ulaşın

Doçent Dr. Ziya Kalem

  Videolar
  Hasta Yorumları
  Nurettin Mert Gök

  Eşimle beraber aylardır İstanbul'da güvenilir tüp bebek doktoru arıyoruz. Sonunda Ziya Kalem hocam ile tanıştık ve hayatımızın dönüm noktası oldu diyebiliriz. Çok nazik ve anlayışlı bir insana derdimizi anlatmak ve ardından başarılı bir tüp bebek tedavisi süreci geçirmek bizi çok mutlu etti. Doçent Doktor Ziya Kalem'e tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu alanda önerebileceğim doktorların başında Ziya Kalem'in geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  Erkan Çelik

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.

  Dinara Jumaniyazowa

  Doktora ve tüm ekibine teşekkür ederim.Yabanci olmamıza rağmen bizimle güzel ilgilendiler.

  Canan Yıldırım

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye edilir.

  Diğer Tedaviler
  Doğurganlık Testleri

  Gerekli doğurganlık testlerini zamanında yaptırmanız hekime yol gösterici olabilir. Anne olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için doğru ..

  Devamı >
  İlk Randevunuz

  Kısırlık kolay değildir. Stresli, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Ve tedavileri düşünmenin zamanı geldiğinde, bilgi eksikliği halihazırda ..

  Devamı >
  Ne Zaman Doktora Görünmeli?

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki durumlar oldukça tanıdık gelebilir: Doğum kontrolünü durdurdunuz. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye g..

  Devamı >
  Yaş Önemlidir

  Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. Kısırlık sorunu ile uğraşırken yaş en büyük düşmanlarımızdan biri olabilir. Kadınlar aile ku..

  Devamı >
  Kadın Doğum Sözlüğü

  ADEZYON Karın boşluğunda fallop tüplerinde veya rahim içinde skar dokusu bulunabilir. Yumurtanın taşınmasını ve embriyonun rahme yerleşmesini engel..

  Devamı >
  Tüp Bebek Başarısızlığı

  Doğurganlık başarınızı en üst düzeye çıkarmak söz konusu olduğunda, aldığınız bakımın kalitesinden emin olmanız çok önemlidir. Başka bir merkezde ted..

  Devamı >
  Kısırlık

  Rakamlarla ifade edersek tüm kısırlık vakalarının %35’i kadın partnerde, %35’i erkekte, %20’si her iki partnerde ve %10’u “açıklanamayan” olarak kabul..

  Devamı >
  Hamile Kalamıyorum

  Hamile kalma güçlüğünüz olabilir ve hayatınızın bir çok yönünü etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışırken evde yapılan gebelik testinin negatif sonuçlar..

  Devamı >
  PCOS – Polikistik Over Sendromu

  Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. PCOS bir kadının adet döngüsünü sıklıkla etk..

  Devamı >
  IVF Genetik Testleri

  Kısırlık veya tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlarda embriyodaki kromozomal anormallikler nedenlerin ilk sırasında gelmektedir. . Doğal olarak y..

  Devamı >