Gebe kalma her zaman planlandığı gibi gelişmez.

Bununla birlikte, infertilite yaşayanlar için, günümüzde aile kurma hayalini gerçeğe dönüştürecek etkili ve yenilikçi tedaviler sunulmaktadır.

AŞILAMA (IUI) İLE İLGİLİ TEMEL BİLGİLER

Aşılama veya kısaca IUI, muayenehane şartlarında gerçekleştirilebilen güvenli bir işlem olup genellikle gebe kalmak isteyen birey ve çiftlerde uygulanan ilk doğurganlık tedavilerinden biridir.

IUI, spermin fallop tüpünde yumurtayı döllemek üzere sahip olduğu doğal becerisini temel alır. Çalışmalar erkeğin semen (meni) analizinin IUI başarısı üzerinde çok etkili olduğunu göstermektedir. Erkek partnerin sperminin sağlık durumunu semen analizi ile doğrulanmaktadır, sperm analiz sonuçları çok kötü olan çiftler aşılama değil tüp bebeğe yönlendirilirler.

IUI işleminin tamamı sadece birkaç dakika sürer, anestezi gerekmez ve Pap smear testine (rahim ağzı tarama testi) benzer. Özel olarak hazırlanmış spermin küçük bir kateter yardımıyla kadının rahmine girmesine yönelik basit ve hızlı bir işlemdir. En yüksek gebelik olasılığı açısından, işlemin zamanlaması kadının yumurtlamasına göre belirlenir.