Vajen Daraltma Ameliyatı

Vajen Daraltma Ameliyatı

Vajen Daraltma Ameliyatı

Vajen genişliğinin kadının cinsel ilişki sırasında aldığı tatmin düzeyi üzerinde doğrudan bir etkisi bulunmaktadır. Geniş vajen, çoğu kişilerde ilişki sırasında tatminin düzeyinin düşmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden vajinoplasti adı verilen genital estetik işlemleri ile vajen daraltma ameliyatı işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Vajen genişliği genetik olabileceği gibi doğum yapan kadınların kaslarında oluşan gevşeme ile birlikte de ortaya çıkabilmektedir. Cinsel ilişki sırasında partnerlerinin uyumunu ve orgazmın engellenmesine neden olan bu durum ağrısız, acısız ve basit işlemler ortadan kalkmaktadır. Uzman doktorlar tarafından yapılan genital muayene sonrasında hastanın vajeninde ne kadarlık bir daraltma işlemi uygulanacağı belirlenmektedir.

Vajen Daraltma Ameliyatı Nedir?

Vajende gerçekleştirilecek olan daraltma işleminin tıbbi adı vajinoplasti ameliyatı olmaktadır. Yaklaşık olarak 45 dakika ile 1 saat arası süren cerrahi operasyonlar ile vajen daraltma ameliyatı yapılır. Vajen içerisinden belirlenen ölçüdeki daraltma için doku alınması ve daha sonrasında boş kalan yerin dikilmesi ile vajen daraltma ameliyatı gerçekleşir.

Cerrahi operasyonlar söz konusu olduğu için ameliyat sırasında hastaya genel anestezi uygulanmaktadır. Ameliyat sonrası hastanın en az hasar ile iyileşme sürecini tamamlayabilmesi için yaklaşık olarak 1 aylık bir süre boyunca cinsel ilişkiye girmemesi gerekmektedir.

Ayrıca vajen daraltma ameliyatı sonrasında cinsel ilişkiye girmekten kaçınması harici hastanın 1 ay boyunca dikkat etmesi gereken başka hususlar da bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır:

* Küvette uzanmamak
* Havuza ve denize girmemek
* Vajeni aşırı ısıdan korumak

Belirtilen bu hususlara dikkat edilmesi ile birlikte hastanın vajeninde iyileşme tamamlanmış bulunmaktadır. Öte yandan hasta, ameliyat sonrasında kendi evine dönebilir, dikiş aldırması gerekmez ve günlük yaşamındaki aktivitelerini yerine getirebilir.

Vajen Daraltma İşlemi Neden Yapılır?

Vajen kaslarında sıkılığın kaybetmesi normal doğum yapan kadınlarda gözükebileceği gibi genetik faktörlere de bağlı olabilmektedir. Bir diğer ifade ile, cilt elastikiyetindeki erken gevşemeler genetik olarak da oluşabilmektedir. Vajende daraltma işleminin uygulanmasındaki asıl amaç, çiftlerin birbirinden aldığı hazzı arttırmak yani penis ve vajen arasındaki uyumunu geliştirmektir.

Öte yandan vajinoplasti ameliyatı genital bölgede oluşabilecek rahatsızlıkların giderilmesi için de yapılmaktadır. Vajen kaslarında gevşemenin meydana gelmesi idrar kaçırma gibi ürojinekolojik rahatsızlıklara da neden olmaktadır. Bu durum da hastanın kendine olan özgüvenini kaybetmesine ve günlük yaşamını olumsuz etkilemesine neden olabilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Vajen daraltma ameliyatının riskleri nelerdir?

Vajen daraltma, ameliyathane ortamında cerrahi operasyonlar gerektiren bir işlemdir. Bu yüzden her ameliyatta olduğu gibi vajinoplasti ameliyatında da kanama ve enfeksiyon riski bulunmaktadır. Hastanın ameliyat sonrası genital bölge temizliğine dikkat etmesi ve düzenli olarak dikişlerine pansuman yaptırması durumunda bu riskler ortadan kalkmaktadır. Öte yandan vajinoplasti ameliyatının başka hiçbir riskli durumu bulunmadığı gibi hasta için hayati tehlike de yaratmamaktadır.

Doğum sonrası vajen daraltma ameliyatı ne zaman yapılır?

Normal doğum sırasında vajen kaslarında bir zorlama söz konusudur. Bu yüzden hastada hasar bırakmaktadır. Öte yandan 1 yıl sonra vajen kendini toplamaktadır. 1 yıl sonra kendini iyileştiren vajene vajinoplasti ameliyatı yapılabilmektedir. Sezaryen doğumlar için ise doğum sonrası bekleme süresi 6 aydır.

Vajen daraltma için ameliyat olmadan yapılabilecek işlemler var mı?

Kegel egzersizleri günümüzde birçok jinekolojik rahatsızlığın tedavisi olarak kullanılmaktadır. Vajen kaslarını çalıştırın ve güçlendiren Kegel egzersizleri ile vajende belli bir oranda daralma söz konusu olmaktadır. Ayrıca gelişen tıbbi teknoloji ile ameliyatsız gerçekleştirilen vajen daraltma işlemleri de bulunmaktadır. Lazer ile vajen daraltma bu işlemlerin başında gelmektedir. Öte yandan lazer işlemi yeni nesil yöntemler arasında girdiği için hastalar tarafından en çok vajinoplasti ameliyatı tercih edilmektedir.

Vajen daraltma ameliyatı kalıcı mıdır?

Vajinoplasti ameliyatı ile kalıcı bir daralma elde edilmektedir. Öte yandan vajen esnek bir yapıya sahiptir. Tekrar gebe kalınması ve doğum yapılması ile vajen kaslarında yeniden bir gevşeme ve dolayısıyla genişleme söz konusu olabilmektedir. Fakat bu genişleme hastanın ameliyat öncesindeki durumu ile aynı derecede olmamaktadır.

Vajen daraltma ameliyatı sonrasında ne zaman cinsel ilişkiye girilir?

Vajinoplasti ameliyatı sonrası vajen kaslarının kendini iyileştirme süresi yaklaşık olarak 30 ile 45 gün arasında değişmektedir. Hasta, bu süre boyunca cinsel ilişkiden kaçınmalıdır. Aksi takdirde vajende komplikasyonlar oluşabilir ve hastanın iyileşme süreci uzayabilir. 45 günün sonunda ise çiftler tekrar cinsel ilişkiye girebilmektedir.
Bize Ulaşın

Doçent Dr. Ziya Kalem

  [cf7sr-simple-recaptcha]
  Videolar
  Hasta Yorumları
  Nurettin Mert Gök

  Eşimle beraber aylardır İstanbul'da güvenilir tüp bebek doktoru arıyoruz. Sonunda Ziya Kalem hocam ile tanıştık ve hayatımızın dönüm noktası oldu diyebiliriz. Çok nazik ve anlayışlı bir insana derdimizi anlatmak ve ardından başarılı bir tüp bebek tedavisi süreci geçirmek bizi çok mutlu etti. Doçent Doktor Ziya Kalem'e tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu alanda önerebileceğim doktorların başında Ziya Kalem'in geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  Erkan Çelik

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.

  Dinara Jumaniyazowa

  Doktora ve tüm ekibine teşekkür ederim.Yabanci olmamıza rağmen bizimle güzel ilgilendiler.

  Canan Yıldırım

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye edilir.

  Diğer Tedaviler
  Doğurganlık Testleri

  Gerekli doğurganlık testlerini zamanında yaptırmanız hekime yol gösterici olabilir. Anne olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için doğru ..

  Devamı >
  İlk Randevunuz

  Kısırlık kolay değildir. Stresli, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Ve tedavileri düşünmenin zamanı geldiğinde, bilgi eksikliği halihazırda ..

  Devamı >
  Ne Zaman Doktora Görünmeli?

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki durumlar oldukça tanıdık gelebilir: Doğum kontrolünü durdurdunuz. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye g..

  Devamı >
  Yaş Önemlidir

  Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. Kısırlık sorunu ile uğraşırken yaş en büyük düşmanlarımızdan biri olabilir. Kadınlar aile ku..

  Devamı >
  Kadın Doğum Sözlüğü

  ADEZYON Karın boşluğunda fallop tüplerinde veya rahim içinde skar dokusu bulunabilir. Yumurtanın taşınmasını ve embriyonun rahme yerleşmesini engel..

  Devamı >
  Tüp Bebek Başarısızlığı

  Doğurganlık başarınızı en üst düzeye çıkarmak söz konusu olduğunda, aldığınız bakımın kalitesinden emin olmanız çok önemlidir. Başka bir merkezde ted..

  Devamı >
  Kısırlık

  Rakamlarla ifade edersek tüm kısırlık vakalarının %35’i kadın partnerde, %35’i erkekte, %20’si her iki partnerde ve %10’u “açıklanamayan” olarak kabul..

  Devamı >
  Hamile Kalamıyorum

  Hamile kalma güçlüğünüz olabilir ve hayatınızın bir çok yönünü etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışırken evde yapılan gebelik testinin negatif sonuçlar..

  Devamı >
  PCOS – Polikistik Over Sendromu

  Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. PCOS bir kadının adet döngüsünü sıklıkla etk..

  Devamı >
  IVF Genetik Testleri

  Kısırlık veya tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlarda embriyodaki kromozomal anormallikler nedenlerin ilk sırasında gelmektedir. . Doğal olarak y..

  Devamı >