Yaş Önemlidir

Yaş Önemlidir

Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. Kısırlık sorunu ile uğraşırken yaş en büyük düşmanlarımızdan biri olabilir. Kadınlar aile kurmadan önce uzun süre bekledikçe yaş giderek önemli bir engel haline gelmektedir. 30 yaşından sonra çoğu kadın için kısırlık olasılığı artar. Biyolojik saatin önemini anlamak, bireylere ve çiftlere bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olabilir ve ne zaman bir aile kuracakları ve gebelikle ilgili konularda ne zaman yardım isteyebilecekleri konusunda tartışmalara kapı açabilir.

Yaş ve Kısırlık

Bir kadının yumurtalarının kalitesi gebe kalmaya çalışırken hayati önem taşır. 35 yaşından sonra yumurta kalitesi ve miktarı (ortalama olarak) giderek azalmaya başlar. Bu gerileme 40 yaşından sonra daha hızlı gerçekleşir. Dişi yumurtalarının kalitesi düştükçe gebe kalmak zorlaşır.

Dikkate Alınması Gereken Faktörler

• Otuz yaşındaki kadınların çoğu için yumurtalarının %12’si bebek olma potansiyeline sahiptir.
• kırk yaşına kadar ‘iyi yumurtaların’ sadece %40’ı kalır
• Düşük yapma şansı yirmili yaşlardaki kadınlarda %10’dan azken, 45 yaş üstü kadınlarda %90’a kadar yükselir.
• 25-35 yaş sağlıklı bir bebek için en uygun zamandır

Yaşınız ve Yumurta Temini

Döllenebilen sınırlı sayıda yumurta ile doğarsınız, bu rezerv zamanla azalır.

Doğum: 2 Milyon

Ergenlik: 400 000

30 Yaş: 100 000

45-55: Yaş Arası 1000

 

2 Milyon – Doğumda sahip olunan yumurtaların ortalama sayısı

400,000 – Ergenlikte sahip olunan yumurtaların ortalama sayısı

100,000 – 30 yaşında sahip olunan yumurtaların ortalama sayısı

1000 – Menapoz evresinde sahip olunan yumurtaların sayısı – 45 ila 55 yaş arası

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bir kadın yaşlandıkça sahip olduğu yumurta sayısı sürekli olarak azalır. Doğum kontrolünde veya hamile olmasına bakılmaksızın her ay yüzlerce yumurta kaybedilir.

Tavsiyelerimiz

 • 35 yaşın altındaki kadınlar, gebe kalmaya çalıştıktan 1 yıl sonra bir değerlendirme istemelidir.
 • 35-39 yaş arası kadınlar 6 aylık denemeden sonra bir değerlendirme istemelidir
 • 40 yaş ve üstü kadınlar mümkün olan en kısa sürede konsültasyon istemelidir

40 Yaş Üstü Kadınlar

Bir kadın 40 yaşına geldiğinde, daha az sayıda yumurtaya sahip olduğunda hamile kalma şansı büyük ölçüde azalır. Ayrıca yumurtaların kalitesi zamanla düşer. Kalitedeki azalma, normal döllenme şansını azaltır ve bir embriyoda düşük ve kromozomal kusur olasılığını artırır.

Her Vaka Benzersizdir

Her hastanın kendi kişisel yolculuğu vardır. Her doğurganlık vakasının kendi zorlukları vardır. Bir kişinin tedavi protokolü aynı yaşta olsalar bile genellikle başka bir hastanınkinden çok farklıdır.

Tanıdan tedaviye hastalarımızın akıllı seçimler yapmasına ve olumlu sonuçlar elde etmesine yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş testler ve tedaviler kullanıyoruz.

Ebeveynlik hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için kullanacağımız testlerin ve teknolojilerin küçük bir örneğini burada bulabilirsiniz:

Yumurta Miktarı Testi:

3 .gün ön laboratuvar testimizle, hem kanda bulunan hormonlar hem de geleneksel ultrason yoluyla yumurta miktarını ölçüyoruz. Folikül Uyarıcı Hormon (FSH), Anti Mullerian Hormon (AMH) ve ultrason yumurtalık rezerviniz/yumurta arzınız hakkında doğru bir tahmin sağlar.

Yumurtalık Kalitesi ve Genetik Test:

Bir kadının yumurtalarının kalitesi düşmeye başladıkça, embriyolarda kromozom anormallikleri riski de artar. 30’lu yaşların sonlarında ve 40+ yaşındaki kadınlarda yumurtalık rezervinde kalan yumurtaların kalitesi nedeniyle bu risk yüksektir.

Yumurtaların kalitesini tedavi öncesi belirleyemesek de yaş bize iyi bir göstergedir. Embriyo rahme geri implante edilmeden önce tüp bebek tedavisi (IVF) ile birlikte yapılan genetik testler, embriyo kalitesini tahmin edebilir ve implantasyon için kromozomal olarak normal embriyoları seçmemize yardımcı olabilir.

PGS testi ile tüp bebek tedavisi, başarı şansı en yüksek olan ve daha iyi canlı doğum oranlarına yol açacak embriyoları seçer. Bu teknoloji özellikle ileri yaştaki kadınlar veya düşük yapmış kadınlar için çok önemlidir.

 

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Ziya Kalem

  Videolar
  Hasta Yorumları
  Nurettin Mert Gök

  Eşimle beraber aylardır İstanbul'da güvenilir tüp bebek doktoru arıyoruz. Sonunda Ziya Kalem hocam ile tanıştık ve hayatımızın dönüm noktası oldu diyebiliriz. Çok nazik ve anlayışlı bir insana derdimizi anlatmak ve ardından başarılı bir tüp bebek tedavisi süreci geçirmek bizi çok mutlu etti. Doçent Doktor Ziya Kalem'e tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu alanda önerebileceğim doktorların başında Ziya Kalem'in geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  Erkan Çelik

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.

  Dinara Jumaniyazowa

  Doktora ve tüm ekibine teşekkür ederim.Yabanci olmamıza rağmen bizimle güzel ilgilendiler.

  Canan Yıldırım

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye edilir.

  Diğer Tedaviler
  Doğurganlık Testleri

  Gerekli doğurganlık testlerini zamanında yaptırmanız hekime yol gösterici olabilir. Anne olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için doğru ..

  Devamı >
  İlk Randevunuz

  Kısırlık kolay değildir. Stresli, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Ve tedavileri düşünmenin zamanı geldiğinde, bilgi eksikliği halihazırda ..

  Devamı >
  Ne Zaman Doktora Görünmeli?

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki durumlar oldukça tanıdık gelebilir: Doğum kontrolünü durdurdunuz. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye g..

  Devamı >
  Yaş Önemlidir

  Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. Kısırlık sorunu ile uğraşırken yaş en büyük düşmanlarımızdan biri olabilir. Kadınlar aile ku..

  Devamı >
  Kadın Doğum Sözlüğü

  ADEZYON Karın boşluğunda fallop tüplerinde veya rahim içinde skar dokusu bulunabilir. Yumurtanın taşınmasını ve embriyonun rahme yerleşmesini engel..

  Devamı >
  Tüp Bebek Başarısızlığı

  Doğurganlık başarınızı en üst düzeye çıkarmak söz konusu olduğunda, aldığınız bakımın kalitesinden emin olmanız çok önemlidir. Başka bir merkezde ted..

  Devamı >
  Kısırlık

  Rakamlarla ifade edersek tüm kısırlık vakalarının %35’i kadın partnerde, %35’i erkekte, %20’si her iki partnerde ve %10’u “açıklanamayan” olarak kabul..

  Devamı >
  Hamile Kalamıyorum

  Hamile kalma güçlüğünüz olabilir ve hayatınızın bir çok yönünü etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışırken evde yapılan gebelik testinin negatif sonuçlar..

  Devamı >
  PCOS – Polikistik Over Sendromu

  Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. PCOS bir kadının adet döngüsünü sıklıkla etk..

  Devamı >
  IVF Genetik Testleri

  Kısırlık veya tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlarda embriyodaki kromozomal anormallikler nedenlerin ilk sırasında gelmektedir. . Doğal olarak y..

  Devamı >