Yumurta Dondurma

Yumurta Dondurma

Gebeliği geciktirmek için birçok geçerli sebep vardır. Kariyerinize odaklanmakla daha fazla ilgilenebilirsiniz veya şu anda bir çocuğu büyütmeye karar vermemiş olabilirsiniz. Belki uygun bir ilişki içinde değilsiniz ya da duygusal olarak hazır değilsiniz. Sebep ne olursa olsun, aile kurmaya başlamak için “en iyi zamanı” yalnızca siz belirleyebilirsiniz.

Aynı zamanda, bedeniniz kendi biyolojik saatine göre çalışır ve büyük olasılıkla yaşamınızla bağdaşmayan bir zaman çizelgesine sahiptir. Ne kadar sağlıklı olursanız olun, biyolojik saatiniz, yaşlandıkça yumurtalarınızın daha da yaşlanmasını ve daha az etkili olmasına neden olur. Yumurta dondurma, biyolojik zaman çizelgeniz ile yaşam planlarınız arasındaki boşluğu kapatmanın bir yoludur. Tüp Bebek Merkezimiz, hazır olduğunuzda hala bir aile kurma seçeneğiniz olmasını sağlar ve hayatınızda doğurganlık sorunlarıyla karşılaşırsanız güvenilir bir yedek plandır. Yumurta dondurma teknolojilerimiz parmaklarınızın ucundayken, biyolojik saatiniz üzerinde son sözün sizde olduğunu bilerek güçlenmiş hissedebilirsiniz.

Yumurta Dondurma Başarımız

Tüp bebek merkezimizde donmuş embriyo başarı oranları, taze embriyo transfer başarı oranlarından farklı değildir. Yılda yüzlerce donmuş embriyo döngüsü gerçekleştiriyoruz ve engin deneyime sahibiz. Yumurta dondurma programımız gelecekteki doğurganlığınızı optimize etmek için uyum içinde çalışan doktor, embriyolog ve laboratuvar teknisyenini içerir.

Yumurta Dondurma Sizin İçin Uygun mu?

Genel olarak konuşursak, kimler için yumurta dondurma programı önerilir:

 • gelecekte doğurganlıklarını artırmak için yumurtaları korumaya çalışmak
 • 25 ila 37 yaş arası
 • şu anda çocuk sahibi olmaya hazır olmayanlar
 • ailede erken menopoz öyküsü olan
 • kemoterapi gibi tıbbi tedavilerle karşı karşıya kalanlar
 • başka bir çocuk sahibi olmayı ertelemek isteyenler
 • kemoterapi ve radyasyon tedavisi ile ilişkili komplikasyonların üstesinden gelmiş olanlar
 • yumurtalık kistleri gibi belirli tıbbi durumlarda

Yaş ve Doğurganlık

Kadınların doğurganlığı yirmili yaşların sonlarında azalmaya başlar ve bu düşüşe bağlı olarak devam eden yumurta kaybı, düşük, kromozomal (genetik) anormallikler ve kısırlık (özellikle otuz beş yaşından büyük kadınlar için) oranlarında artışa neden olur. Yumurta dondurma, bir kadına hamile kalmaya karar verdiğinde “daha genç” yumurtaları kullanma fırsatı verir. Bu, ileri yaşta azalan doğurganlık ve artan düşük oranlarından kaçınmasını sağlar.

Bu nedenle, genel bir kural olarak, yumurtalarınızı dondurmak için bir zaman seçmeye gelince, daha erken yapmak daha iyidir. Daha genç yumurtalar, yumurtaları ne zaman kullanmaya karar verirseniz verin, başarılı bir hamilelik şansı sunar.

 • En yüksek yumurtalık rezervine sahip olduğunuzda optimum yumurta dondurma yaşı 25-37’dir.
 • Yumurtalıklarınız sizinle birlikte yaşlanır ve kullanılabilir yumurta sayınız azalır
 • Rahminiz sağlıklı kalır ve yaklaşık 50 yaşına kadar hamileliği destekleyebilir.
 • Yumurtalarınızın toplandığı yaşta başarılı bir hamilelik şansınızı elde etmiş olursunuz; mesela yumurtalarınızı 28 yaşında dondurur ve 39 yaşında kullanırsanız, sanki 28 yaşınızdaymışsınız gibi başarı oranına sahip olursunuz.
 • 37 yaşından sonra yumurta dondurmak hala bir seçenektir, ancak önerilen yumurta sayısını elde etmek için birden fazla IVF döngüsüne ihtiyacınız olabilir.

 

Yumurta Dondurma ile İlgili Gerçekler

Birçok üreme seçeneğinde olduğu gibi, yumurta dondurma konusunda da gerçekler kadar kurgular da var. Üreme sağlığı ve doğurganlık seçeneklerinizi tartışırken kendinize güvenebilmeniz için sizi gerçekleri öğrenmeye davet ediyoruz.

Dişi doğurganlığı yani yumurta miktarı ve kalitesi otuz yaş civarında azalmaya başlar. Bu faktörler otuz beş yaşından sonra önemli ölçüde azalır. Bu yüzden en genç yumurtalarınızı saklamanız çok faydalıdır. Neredeyse iki milyon yumurta ile doğarsınız. Ergenliğe ulaştığınızda, 400.000’e düşer ve her adet döngüsünde yaklaşık 1.000 yumurta kaybedersiniz. Otuz yaşına kadar, kadınların 100.000’den az yumurtası kalır. Kırk olduğunda, bu sayı dahada azalır.

Bir kadın menopoza yaklaştığında (kırk beş civarında), neredeyse hiç sağlıklı yumurta üreten folikül kalmamıştır. Ve herhangi bir folikül kalırsa, büyümelerini olumsuz etkileyen doğal hormonal değişiklikler nedeniyle genellikle tam olgunlaşmaya ulaşamazlar.

Yumurtalarınızı dondurduğunuzda ne kadar gençseniz, daha sonra başarılı bir hamilelik şansı o kadar iyi olur. Dondurulmuş yumurtalarla IVF’nin başarı oranı, yumurtaların ne zaman kullanıldığına değil, ne zaman toplandığına bağlıdır. Bu nedenle, yumurtalarınızı otuz yaşındayken dondurur ve kırk yaşına kadar kullanmazsanız, aslında süreci zamanında dondurmuş olursunuz. Otuz yaşında olduğun gibi başarılı bir hamilelik şansına sahip olabilirsiniz. Genellikle kırk yaşın üzerindeki yumurtalarınızı dondurmamanızı tavsiye ederiz.

Tam bir yumurta dondurma döngüsü sadece iki hafta sürer ve bu süre boyunca günlük rutin programınızı sürdürebilirsiniz: Çoğu kadın tamamen işlevseldir ve iş, egzersiz veya diğer aktiviteleri içeren rutinlerinize devam edebilirsiniz. Rutindeki tek değişiklik, hafif ilaçlar ve birkaç klinik ziyaretini içerir. Yumurta toplama prosedürü genellikle yaklaşık yirmi dakika sürer ve ertesi gün işe dönebilirsiniz.

Yumurtaların dondurulabileceği sürenin sınırı yoktur. Yumurtalar bugün dondurulabilir ve zaman içinde kalitesinde herhangi bir azalma olmaksızın süresiz olarak donmuş ve stabil kalacaktır. Hastaları ilk önce doğal yollarla hamile kalmaya ve donmuş yumurtalarını sadece başarısız olduklarında kullanmaya teşvik ediyoruz. Özünde, yumurtalarınızı dondurmak harika bir “yedek plan” olarak düşünülmelidir.

Vitrifikasyon yumurta dondurmak için en gelişmiş tekniktir: Dondurulmuş bir yumurtadan ilk bebek, on yıllar önce 1986’da meydana geldi. Amerikan Üreme Tıbbı Derneği (ASRM), yumurta dondurmanın, standart tüp bebek tedavisi döngüleriyle karşılaştırılabilir sonuçlara sahip başarılı bir teknik olduğu sonucuna varmıştır. Yumurta dondurma deneysel olarak kabul edilmez ve artık kadınlar tarafından doğurganlıklarını korumak için uygun bir seçenek olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Vitrifikasyon veya hızlı dondurma, kriyoprezervasyondan daha yeni ve daha etkili bir dondurma yöntemidir. Çözüldükten sonra yumurtalar, taze bir IVF döngüsü ile hemen hemen aynı başarı şansına sahiptir.

İki haftalık yumurta dondurma işlemi boyunca günlük programınıza devam edebilirsiniz. İlerlemenizi izlemek ve yumurta toplama için en uygun zamanı belirlemek için 3 ila 5 kısa klinik ziyareti için gelmeniz gerekecek.

Yumurta toplama işlemi minimum rahatsızlık içerir. Tüm prosedür yaklaşık yirmi dakika sürer ve hafif anestezi altında yapılır. Ertesi gün işe geri dönebilirsiniz.

Yumurta Dondurma ve Kanser Tedavisi

Yumurtalıkları kemoterapi veya radyasyon tedavisi nedeniyle hasar görme olasılığı olan kanser hastası kadınlar Fast Track programımız için mükemmel adaylardır. Program, adından da anlaşılacağı gibi hızlı çalışır: Bir sonraki adet döngünüz başlar başlamaz, önemli bir ücret indirimi ile iki haftalık yumurta dondurma sürecini başlatabiliriz.

Yumurta Dondurmak İçin En İyi Yaş?

Aile kurma planlaması yaparken bunu aklınızda bulundurun: Yumurta dondurma işlemini gerçekleştirdiğinizde ne kadar gençseniz, sağlıklı bir çocuk için potansiyeliniz o kadar yüksek olur. Başka bir deyişle, bebeğinizin sağlığı, yumurtanın dondurulduğu andaki yaşınızı yansıtır. Bu nedenle yirmi beş ile otuz yedi yaş arasındaki kadınlara yumurta dondurma öneriyoruz.
Otuz yedi yaşından sonra yumurtaları dondurmak hala mümkündür, ancak süreç muhtemelen daha fazla zaman alacaktır. Otuz beş yaşından sonra yumurtalarınızın kalitesi ve miktarı hızla düştüğünden, yeterli miktarda olgun, sağlıklı yumurta elde etmek için muhtemelen birden fazla döngü gerekecektir.

Dondurulmuş Yumurta İle Başarılı Bir Hamilelik Geçirebilir miyim?

Dondurulmuş yumurtalarla hamile kalma şansınız, tipik olarak taze yumurta ve tüp bebek tedavisiyle hamile kalma şansınızla aynıdır. Yaş, potansiyel doğurganlık başarısında her zaman bir faktördür, ancak yumurtalarınızı yirmi beş yaşında dondurur ve otuz beş yaşında kullanmaya karar verirseniz, başarılı bir hamilelik şansınız yirmi beş yaşında olduğunuzla aynıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kaç Yumurta Dondurmalıyım?

Gelecekte birden fazla hamilelik girişiminde bulunmak için genellikle yirmi olgun yumurtanın dondurulmasını öneririz. Her hasat edilen yumurta hamilelikle sonuçlanmadığından, önemli sayıda yumurtayı dondurmak çok önemlidir.

Tüm Yumurtalarım Aynı Anda Kullanılacak mı?

Dondurulmuş yumurtalarınızı kullanma veya çözdürme işlemine yumurta çözme döngüsü denir. En sağlıklı, en güçlü embriyoyu geliştirmek için bir seferde altı ila sekiz yumurtayı toplu halde çözdürüyoruz. Her partiden kaç yumurtanın başarılı bir şekilde döllendiğine bağlı olarak, her partide birden fazla hamilelik denemeniz olabilir.

Yumurtalarımı Nerede Donduracağıma Nasıl Karar Vermeliyim?

Bir doğurganlık merkezinin yumurta dondurma ile alakalı sahip olduğu deneyim gelecekteki yapılacak olan işlemde şansınızı etkileyebilir. Programımız, İstanbul'da kriyoprezerve edilmiş yumurtalardan doğan ilk bebekten sorumludur ve teknolojilerimizin çoğu artık dünya çapında kullanılmaktadır.

Yumurta Dondurma İşlemi Ne Kadar Sürer?

Adetinizin 1. gününden başlayarak, yumurta dondurma döngüsü iki hafta sürer. Hafif ilaçlar ve izleme için üç ila beş kısa ofis ziyaretinin eklenmesiyle süreç boyunca günlük programınızı sürdürebilirsiniz. İşlem hafif anestezi altında yaklaşık yirmi dakika sürer. 24 saat içinde işinize dönebilirsiniz.

40 Yaşından Sonra Yumurtalarımı Dondurabilir miyim?

Gelecekteki başarılı gebeliklerinizde en iyi şansa kendinizi hazırlamak için, yumurtalarınızı mümkün olduğunca erken dondurmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Ne yazık ki bu, kırk yaşından sonra yumurtalarınızı dondurmamanızı tavsiye ettiğimiz anlamına gelir.
Bize Ulaşın

Doçent Dr. Ziya Kalem

  Videolar
  Hasta Yorumları
  Nurettin Mert Gök

  Eşimle beraber aylardır İstanbul'da güvenilir tüp bebek doktoru arıyoruz. Sonunda Ziya Kalem hocam ile tanıştık ve hayatımızın dönüm noktası oldu diyebiliriz. Çok nazik ve anlayışlı bir insana derdimizi anlatmak ve ardından başarılı bir tüp bebek tedavisi süreci geçirmek bizi çok mutlu etti. Doçent Doktor Ziya Kalem'e tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu alanda önerebileceğim doktorların başında Ziya Kalem'in geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  Erkan Çelik

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.

  Dinara Jumaniyazowa

  Doktora ve tüm ekibine teşekkür ederim.Yabanci olmamıza rağmen bizimle güzel ilgilendiler.

  Canan Yıldırım

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye edilir.

  Diğer Tedaviler
  Doğurganlık Testleri

  Gerekli doğurganlık testlerini zamanında yaptırmanız hekime yol gösterici olabilir. Anne olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için doğru ..

  Devamı >
  İlk Randevunuz

  Kısırlık kolay değildir. Stresli, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Ve tedavileri düşünmenin zamanı geldiğinde, bilgi eksikliği halihazırda ..

  Devamı >
  Ne Zaman Doktora Görünmeli?

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki durumlar oldukça tanıdık gelebilir: Doğum kontrolünü durdurdunuz. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye g..

  Devamı >
  Yaş Önemlidir

  Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. Kısırlık sorunu ile uğraşırken yaş en büyük düşmanlarımızdan biri olabilir. Kadınlar aile ku..

  Devamı >
  Kadın Doğum Sözlüğü

  ADEZYON Karın boşluğunda fallop tüplerinde veya rahim içinde skar dokusu bulunabilir. Yumurtanın taşınmasını ve embriyonun rahme yerleşmesini engel..

  Devamı >
  Tüp Bebek Başarısızlığı

  Doğurganlık başarınızı en üst düzeye çıkarmak söz konusu olduğunda, aldığınız bakımın kalitesinden emin olmanız çok önemlidir. Başka bir merkezde ted..

  Devamı >
  Kısırlık

  Rakamlarla ifade edersek tüm kısırlık vakalarının %35’i kadın partnerde, %35’i erkekte, %20’si her iki partnerde ve %10’u “açıklanamayan” olarak kabul..

  Devamı >
  Hamile Kalamıyorum

  Hamile kalma güçlüğünüz olabilir ve hayatınızın bir çok yönünü etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışırken evde yapılan gebelik testinin negatif sonuçlar..

  Devamı >
  PCOS – Polikistik Over Sendromu

  Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. PCOS bir kadının adet döngüsünü sıklıkla etk..

  Devamı >
  IVF Genetik Testleri

  Kısırlık veya tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlarda embriyodaki kromozomal anormallikler nedenlerin ilk sırasında gelmektedir. . Doğal olarak y..

  Devamı >