Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık Kistleri

Düzenli adet görmemek, çocuk sahibi olamamak, pelvik ağrı, karın bölgesinde ele gelen kitle ve karın şişliği gibi şikayetler ile jinekologlarına başvuran kadınlarda genellikle yumurtalık veya rahim kistleri gözlemlenmektedir. Kadınların yumurtalık kistleri çoğu zaman hayati tehlike riski taşımamaktadır. Fakat ihmal edilmesi durumunda daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu yüzden teşhis konulduğu andan itibaren hasta detaylı bir tetkik incelemesine tabi tutulmalıdır.

Yumurtalıklarda oluşan kistlerin boyutu 2 cm ile 30 cm arasında değişmektedir. Boyutlarına göre iyi ve kötü huylu olma ihtimali de taşımaktadırlar. Muayene ve ultrason gibi teşhis yöntemlerinin yanı sıra kistin boyutuna bağlı olarak daha detaylı tetkikler de istenilebilmektedir. Yumurtalık kistlerinin tedavisinde hastanın yaşı, kistin boyutu ve tipi ile çocuk sahibi olma isteği gibi faktörler dikkate alınmaktadır. İyi huylu kistlerde ağırlıklı olarak jinekolojik takip ve doğum kontrol hapı gibi tedavi yöntemlerine başvurmak ile birlikte kötü huylu kistlerde cerrahi işlemlere de başvurulmaktadır.

Açık veya kapalı yöntemlerle uygulanan cerrahi operasyonlarda en dikkat edilmesi gereken husus yumurtalık rezervlerinin olabildiğince korunması olmaktadır. Ayrıca özellikle ameliyat sonrası veya menopoz döneminde olan hastaların kontrol muayenelerini ihmal etmemeleri gerekmektedir. Aksi takdirde kistler tekrardan oluşabilir ve farkedilmeyen büyük kistler karında baskı ve kanamalara yol açabilir. Bu durumda hastalar  daha ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilmektedir.

 

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Ziya Kalem

  Videolar
  Hasta Yorumları
  Nurettin Mert Gök

  Eşimle beraber aylardır İstanbul'da güvenilir tüp bebek doktoru arıyoruz. Sonunda Ziya Kalem hocam ile tanıştık ve hayatımızın dönüm noktası oldu diyebiliriz. Çok nazik ve anlayışlı bir insana derdimizi anlatmak ve ardından başarılı bir tüp bebek tedavisi süreci geçirmek bizi çok mutlu etti. Doçent Doktor Ziya Kalem'e tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu alanda önerebileceğim doktorların başında Ziya Kalem'in geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  Erkan Çelik

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.

  Dinara Jumaniyazowa

  Doktora ve tüm ekibine teşekkür ederim.Yabanci olmamıza rağmen bizimle güzel ilgilendiler.

  Canan Yıldırım

  Doç. Dr. Ziya KALEM hocamıza ve bölümdeki tüm personele ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye edilir.

  Diğer Tedaviler
  Doğurganlık Testleri

  Gerekli doğurganlık testlerini zamanında yaptırmanız hekime yol gösterici olabilir. Anne olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için doğru ..

  Devamı >
  İlk Randevunuz

  Kısırlık kolay değildir. Stresli, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Ve tedavileri düşünmenin zamanı geldiğinde, bilgi eksikliği halihazırda ..

  Devamı >
  Ne Zaman Doktora Görünmeli?

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki durumlar oldukça tanıdık gelebilir: Doğum kontrolünü durdurdunuz. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye g..

  Devamı >
  Yaş Önemlidir

  Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. Kısırlık sorunu ile uğraşırken yaş en büyük düşmanlarımızdan biri olabilir. Kadınlar aile ku..

  Devamı >
  Kadın Doğum Sözlüğü

  ADEZYON Karın boşluğunda fallop tüplerinde veya rahim içinde skar dokusu bulunabilir. Yumurtanın taşınmasını ve embriyonun rahme yerleşmesini engel..

  Devamı >
  Tüp Bebek Başarısızlığı

  Doğurganlık başarınızı en üst düzeye çıkarmak söz konusu olduğunda, aldığınız bakımın kalitesinden emin olmanız çok önemlidir. Başka bir merkezde ted..

  Devamı >
  Kısırlık

  Rakamlarla ifade edersek tüm kısırlık vakalarının %35’i kadın partnerde, %35’i erkekte, %20’si her iki partnerde ve %10’u “açıklanamayan” olarak kabul..

  Devamı >
  Hamile Kalamıyorum

  Hamile kalma güçlüğünüz olabilir ve hayatınızın bir çok yönünü etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışırken evde yapılan gebelik testinin negatif sonuçlar..

  Devamı >
  PCOS – Polikistik Over Sendromu

  Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. PCOS bir kadının adet döngüsünü sıklıkla etk..

  Devamı >
  IVF Genetik Testleri

  Kısırlık veya tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlarda embriyodaki kromozomal anormallikler nedenlerin ilk sırasında gelmektedir. . Doğal olarak y..

  Devamı >